Rząd wprowadza pakiet antyinflacyjny. W najbliższych miesiącach obniżone zostaną podatki na paliwa silnikowe, energię elektryczną oraz gaz. W planach jest również wprowadzenie tzw. dodatku osłonowego dla rodzin o najniższych dochodach. Wprowadzenie tzw. tarczy antyinflacyjnej ma pozwolić zaoszczędzić Polakom nawet 10 mld zł.

Założenia tarczy antyinflacyjnej przedstawili dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister aktywów państwowych Jacek Sasin. - Znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną, a stawkę VAT obniżamy od stycznia do marca, podatek VAT na trzy miesiące zostanie także obniżony na gaz. Wszystkie działania poniesione przez budżet państwa umożliwią zachowanie większej ilości środków w portfelach obywateli - argumentował szef Rady Ministrów.

Od 1 stycznia do 31 maja 2022 paliwa silnikowe zostaną zwolnione od podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżka powinna wynieść ok. 20 gr. Dodatkowo od grudnia na pięć miesięcy akcyza na paliwa zostanie obniżona do poziomu minimalnie dopuszczonego przez Unię Europejską. Według obliczeń, finalnie litr paliwa powinien kosztować o ok. 30 gr mniej. Wprowadzony zostanie również tzw. dodatek osłonowy, który będzie wypłacony w dwóch transzach i ma wynosić od 400 do 1150 zł w skali roku.

- To kompensacja poprzez dopłaty dla osób, które spełnią kryteria dochodowe. Z takiego dodatku skorzysta około 5 mln gospodarstw domowych. Polski rząd działa z myślą o polskich obywatelach i aby zbuforować wzrost inflacji, prezentujemy dzisiaj pierwszą serię działań, które mają zamortyzować stopy inflacji - argumentował premier Mateusz Morawiecki. Dodatkowe oszczędności rząd planuje również w sektorze administracji publicznej oraz budżecie państwa.

bak

Foto: KPRM