Polska Agencja Prasowa jest organizatorem konkursu Inwestycja z perspektywą, który ma wyłonić najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną ze środków UE. Na konkurs wpłynęło 158 zgłoszeń, w tym dwa z Bielska-Białej. To nowoczesne budowle, z których bielszczanie są dumni. Internauci mogą oddawać głosy do końca roku. Podajemy szczegóły.

Do konkursu zgłoszona została rozbudowa Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej oraz rozbudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 942 w Bielsku-Białej, czyli ul. Cieszyńskiej. Na stronie www.europapnews.pap.pl został uruchomiony mechanizm, za pośrednictwem którego internauci w prosty sposób mogą zagłosować na najciekawsze ich zdaniem inwestycje współfinansowane ze środków UE w Polsce.

Inwestycję można znaleźć, zaznaczając odpowiednie województwo na mapie - po prawej stronie pojawi się wtedy lista projektów - lub używając wyszukiwarki, która znajduje się nad mapą. Link do głosowania TUTAJ. Internauci będą mogli oddawać głosy do 30 grudnia br.

Zgłoszony do konkursu obiekt Beskidzkiego Centrum Onkologii to nowo wybudowany pawilon, który jest miejscem kompleksowej diagnostyki i leczenia głównie pacjentów onkologicznych przy ul. Wyzwolenia. Nowy budynek to serce szpitala. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 4.600 m2 i obejmuje oddziały łóżkowe z salami dwu- i trzyosobowymi oraz izolatkami, blok z czterema salami operacyjnymi i salą wybudzeń, zakład medycyny nuklearnej, sterylizatornię, pracownię rezonansu magnetycznego, zakład diagnostyki obrazowej z pracownią RTG, dwiema pracowniami tomografii komputerowej, pracownią mammografii, pracownią biopsji stereotaktycznej oraz pracowniami USG.

Pawilon jest wolny od barier dla osób niepełnosprawnych i skomunikowany z innymi obiektami szpitala. Zastosowane nowoczesne rozwiązania technologiczne są w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego. Jest to miejsce pełne ciepła, z kolorowymi wnętrzami zdobionymi fototapetami z motywami zaczerpniętymi z natury oraz przedstawiającymi Bielsko-Białą i piękno najbliższej okolicy. Koszt budowy wraz z wyposażeniem pawilonu to około 130 mln zł, z czego blisko 80 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków UE.

Drugim projektem ze stolicy Podbeskidzia, na który można głosować jest rozbudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 942 w Bielsku-Białej, zrealizowana przy współfinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Rozbudową objęto łącznie 8 km dróg, z czego dofinansowanie otrzymał ciąg główny DW 942 oraz niezbędne drogi serwisowe. Równolegle miasto realizowało inną inwestycję unijną pn. Rozbudowa Inteligentnego Systemu Transportowego w Bielsku-Białej, dzięki czemu droga została objęta systemem ITS.

Realizując tę inwestycję, rozbudowano także 17 skrzyżowań, z czego trzy przybrały formę nowoczesnych rond turbinowych, które ze względu na swoją geometrię stanowią znaczący krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu. Wzdłuż drogi powstały chodniki oraz niezależna ścieżka rowerowa dostosowana do Standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej opracowanych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Głosowanie w konkursie Inwestycja z perspektywą potrwa do końca roku. Jak informują organizatorzy, trzy inwestycje z najwyższą liczbą głosów nagrodzone zostaną statuetką Inwestycja z perspektywą, a zdobywcę pierwszego miejsca dodatkowo odwiedzi reporter PAP z kamerą i udokumentuje zwycięskie przedsięwzięcie. Wideorelacja z tej wizyty zostanie opublikowana na stronach PAP.

bb