Jeszcze w tej kadencji samorządowej sejmik oraz zarząd województwa śląskiego podjąć ma decyzję w sprawie całkowitego zakazu palenia węglem w domowych kotłowniach. Zdaniem marszałka Jakuba Chełstowskiego, graniczny termin to 2028 lub 2029 rok. Deklaracja ta padła podczas Śląskiego Konwentu Klimatycznego Climate-Con 2021, który odbywa się w Chorzowie.

Deklaracja złożona przez marszałka województwa śląskiego Jakub Chełstowskiego padła podczas konferencji otwierającej wydarzenie poświęcone walce ze smogiem oraz zmianami klimatu. - Sejmik oraz zarząd województwa śląskiego jeszcze w tej kadencji samorządowej powinien wyznaczyć datę odejście od węgla w sektorze komunalnym, w tym w domach jednorodzinnych - mówił samorządowiec. Marszałek nie chciał jednoznacznie podać daty granicznej ograniczenia, ale jego zdaniem będzie to „2028, a najpóźniej 2029 rok”.

Marszałek województwa śląskiego zaznaczył, że do wprowadzenia ograniczenia w spalaniu węgla potrzebna będzie zgoda wszystkich sił politycznych, społecznych oraz organizacji pozarządowych. Jego zdaniem, za wprowadzeniem uchwały z datą graniczną spalania węgla będą musiały iść również konkretne działania. Dekarbonizacji będzie sprzyjać wysoka pula funduszy europejskich, która jest do pozyskania w obszarze poprawy jakości środowiska oraz ekologii.

Śląski Konwent Klimatyczny to dwudniowe wydarzenie odbywające się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, które łączy w sobie cechy konferencji, warsztatów i eventów. Celem konferencji jest edukacja i podniesienie świadomości w zakresie poprawy jakości powietrza - zarówno w samorządach, jak i w społeczeństwie. Podczas wydarzenia zaplanowano 15 sesji tematycznych (dyskusje, prezentacje referatów), trzy warsztaty (dla samorządów i uczniów), dwa pokazy filmów o tematyce ekologicznej oraz sesja small talks.

bak