Ogień pojawiający się wewnątrz budynku stanowi ogromne zagrożenie. Trzeba wtedy działać jak najszybciej, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru lub zdążyć udać się w bezpieczne miejsce. Jak należy postępować w przypadku wykrycia ognia w budynku i do jakich zasad się stosować?

Wezwanie służb ratunkowych

Pierwszym krokiem jest wezwanie odpowiednich służb ratunkowych, czyli przede wszystkim straży pożarnej. Należy zadzwonić pod numer 998 lub 112 w celu zgłoszenia pożaru. Operator będzie wymagał od nas podania kilku istotnych informacji, jak np. imię i nazwisko, adres lub nazwę budynku, w którym się znajdujemy, co i gdzie się pali oraz czy występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Należy zachować spokój i wszystkie informacje przekazywać w jasny i wyraźny sposób. Dzięki temu operator będzie mógł szybciej wydać dyspozycję dla odpowiednich jednostek. Do momentu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia nie należy się rozłączać.

Skorzystanie z podręcznego sprzętu gaśniczego

W przypadku pożaru każda osoba jest zobowiązana do podjęcia działań prowadzących do jego likwidacji lub ograniczenia. Polega to na użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego znajdującego się na terenie obiektu. Zazwyczaj są to gaśnice czy woda, a w przypadku budynków publicznych także hydranty wewnętrzne, których lokalizacja wskazywana jest przez znaki przeciwpożarowe. Są to czerwone tabliczki z białymi piktogramami oraz ramką, które mają właściwości fluorescencyjne, co oznacza, że świecą w ciemności.

Istotne jest też odłączenie prądu w budynku w miarę możliwości. Należy pamiętać, że urządzeń elektrycznych pod żadnym pozorem nie można gasić wodą. Może to prowadzić do spięcia w instalacji elektrycznej, co stworzy jeszcze większe zagrożenie. Jeżeli pożar jest zbyt duży i niemożliwy do opanowania, należy bezzwłocznie przeprowadzić akcję ewakuacyjną.

Ewakuacja z budynku

W przypadku domów jednorodzinnych sprawa jest prosta - trzeba jak najszybciej opuścić budynek w jak najbardziej bezpieczny sposób. Jeżeli droga do drzwi wyjściowych jest zablokowana, konieczne może być skorzystanie z okna lub innego wyjścia.

Ewakuacja z budynku publicznego wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim należy stosować się do nadawanych komunikatów lub poleceń wydawanych przez wyznaczoną osobę. Jeżeli z jakichś względów nie jest to możliwe, trzeba zastosować się do znaków ewakuacyjnych, które powinny być rozmieszczone na korytarzach, rozwidleniach, klatkach schodowych i w pobliżu drzwi.

Te oznaczenia bardzo często przyczyniają się do uratowania ludzi w sytuacji zagrożenia, warto zatem wcześniej wiedzieć, jakie są znaki ewakuacyjne i ich znaczenie. Są to zielone kwadratowe lub prostokątne tabliczki z białymi piktogramami i ramką, które podobnie jak w przypadku znaków przeciwpożarowych są fluorescencyjne. W większości są to piktogramy przedstawiające kierunek ewakuacji lub sposób otwierania drzwi, jednak często spotyka się także tabliczki z tekstem, jak np. Wyjście ewakuacyjne.

Po opuszczeniu budynku

Po wydostaniu się poza obszar zagrożenia należy udać się do miejsca zbiórki do ewakuacji, które zawsze jest wyznaczone w przypadku dużych budynków publicznych jak np. centra handlowe. Tam należy poczekać na przyjazd służb ratunkowych. Nie powinno się oddalać z miejsca zdarzenia. Nie tylko może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji (ratownicy będą myśleć, że osoba wciąż przebywa wewnątrz płonącego budynku), ale też osoba może być poszkodowana, w szoku lub wymagać innej pomocy.

Jesteś właścicielem lub zarządcą budynku i Twoim obowiązkiem jest oznaczenie sprzętu gaśniczego i drogi ewakuacyjnej oraz zakup gaśnic? Wymagane znaki i tabliczki oraz sprzęt gaśniczy znajdziesz na https://znaki-bhp.pl

Artykuł sponsorowany