Pojęcie dbania o ekologię jest nam znane już na etapie nauki wczesnoszkolnej lub przedszkolnej. Wiedza dostarczana zewsząd nie zawsze jest jednak wdrażana podczas praktycznego wykorzystania surowców lub wykonywania codziennych czynności. Często zdarza się, że o ekologii sporo mówimy, a nie robimy nic, by ją wspomóc. Jak zatem zadbać o to, by w prosty sposób być bardziej eko?

Bycie eko na co dzień jest modne w mowie. W czynach jednak nie zawsze ma potwierdzenie. To fakt, który stwierdzono podczas obserwacji naszego społeczeństwa. Naszą planetę zalewają produkty, przedmioty i rzeczy, które nie są nikomu potrzebne lub które będąc chwilową zachcianką szybko lądują na śmietniku. Problem ilości śmieci choć poważny, jest jednak tylko cząstką góry lodowej. Nasze środowisko ulega degradacji na wielu płaszczyznach, a co my możemy zrobić, by wspomóc ekologię na co dzień?

Segregacja śmieci - podstawa, o której nie wypada zapominać

Hasło segregacji śmieci towarzyszy nam już od wielu lat i trudno wyobrazić sobie osobę, która w dzisiejszych realiach dalej nie pamiętałaby prostej klasyfikacji kolorów worków na śmieci. A jednak wciąż nie segregujemy śmieci tak, jak robią to mieszkańcy innych wzorcowych krajów Europy. Na szczególne wyróżnienie zasługują tu chociażby Niemcy czy Norwedzy, u których śmieci dzięki segregacji trafiają bez problemów do ponownego wykorzystania.

A zatem, dla przypomnienia. Aby być eko i ułatwić recykling śmieciom pakuj je zawsze do:

  • worków żółtych - gdy są wykonane z tworzywa sztucznego,
  • worków brązowych - gdy są biodegradowalne,
  • worków niebieskich - gdy są z papieru,
  • worków zielonych - gdy są szklane.

Segregowanie śmieci w domu to podstawa, ale o tej czynności pamiętaj także w miejscu pracy oraz w na mieście.

Ponowne wykorzystanie - zastanów się zanim kupisz lub wyrzucisz

Kupowanie stało się modne. Wiedzą o tym marketerzy, którzy potrafią manipulować naszymi potrzebami. Kupować warto, ale z głową. Sięgaj po produkty tylko wtedy, gdy są Ci niezbędne, nie zaś wówczas, gdy są wyłącznie kaprysem lub chwilową potrzebą. 

Pamiętaj, że rabaty, promocje i spadki cen to najczęstszy wabik na potencjalnego klienta. Sprawdź dokładnie, ile kosztował dany produkt przed i po promocji.

Dodatkowo zastanów się, czy posiadanych przez Ciebie przedmiotów nie można ponownie odnowić lub wykorzystać w inny sposób. O tej zasadzie powinni pamiętać szczególnie Ci rodzice, którzy kupują dzieciom za dużo zabawek i niepotrzebnego wyposażenia. Uwagę dziecka powinniśmy zwracać dobrą zabawą, miłym usposobieniem i podróżami. 

Nie kupuj zawsze nowych rzeczy. Zerknij na internetowe aukcje, by na nowo wykorzystać to, co innym już się nie przyda. Dzięki temu wpłyniesz na zmniejszenie liczby produkowanych i kupowanych przedmiotów.

Nie poddawaj się trendom - one zawsze idą w kierunku niestabilnego konsumpcjonizmu

Kupujesz kolejną pomadkę, bo jej kolor jest aktualnie modny? A może wymieniasz część garderoby, by nadążyć na kolorystycznym flow narzucanym przez gwiazdy? Nigdy nie idź w tę stronę, bo konsumpcjonizm, szczególnie ten przesadny potrafi pochłonąć nawet bardzo mądrego zawodnika.

Aby Twoja garderoba zawsze była ucieleśnieniem najnowszych trendów, sięgaj po uniwersalne kolory ubrań. Kupuj też sprzęty i wyposażenie wysokiej jakości. Kupuj z głową, by nie otaczać się niepotrzebnymi produktami.

Oszczędzaj wodę - nie zawsze będzie jej tak dużo

Oszczędzanie wody powinno znaleźć się wysoko na liście codziennych eko priorytetów. Wody jest coraz mniej, a jej źródło, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jest wyczerpywalne. Ten problem budzi obawy wielu ekologów, a czy i Ty martwisz się o to, ile wody zużywasz?

Jeśli ten problem nie jest Ci obcy to zadbaj w codziennych czynnościach o to, by ograniczać ilość wypływającej wody podczas kąpieli, czy mycia naczyń. Kup zmywarkę, wannę zastąp prysznicem. Proste schematy zachowań wspomogą ekologię.

Zastanów się, ile jesz

Marnować żywność zdarza się każdemu, ale nie wszyscy wyrzucamy jedzenie w takiej samej ilości. Aby zminimalizować straty jedzenia, warto chodzić na zakupy z listą, zawsze sprawdzać datę ważności na opakowaniu i kupować tylko tyle, ile jesteśmy w stanie zjeść.

Zapasy jedzenia to nie zawsze dobre rozwiązanie, a ekolodzy twierdzą, że to właśnie one często trafiają do kosza. Zastanów się zatem, czy na pewno potrzebujesz kolejnej bułki, a czy owoce, które planujesz nabyć zjesz na tyle szybko, by się nie popsuły. Jedz z umiarem i kupuj z rozsądkiem! 

Jeśli chcesz poznać więcej zasad ekologicznego życia to zajrzyj na stronę: Eko360.plMiej pewność, że żyjesz w zgodzie z naturą!

Artykuł sponsorowany