Tuż obok krótkowzroczności i dalekowzroczności, astygmatyzm jest jedną z najpopularniejszych wad wzroku, z reguły zresztą dziedziczną. Co więcej, zazwyczaj ta wada będzie występować w parze właśnie z daleko- czy też krótkowzrocznością.

Astygmatyzm sam w sobie wiąże się z wieloma niedogodnościami, które nieraz komplikują nasze codzienne życie i utrudniają najprostsze obowiązki. Jakie są najskuteczniejsze metody radzenia sobie z astygmatyzmem? Wyjściem mogą być soczewki toryczne, które w bardzo sprawny sposób przywracają komfort widzenia i życia codziennego.

Charakterystyka astygmatyzmu

Astygmatyzm wiąże się się przede wszystkim z nieregularnym kształtem rogówki oka. Rogówka nie jest idealnie okrągła, a delikatnie zakrzywiona, przypominająca przecięty na pół obwarzanek. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zaburzone ogniskowanie promieni światła. O ile w przypadku zdrowego oka światło będzie skupiało się w jednym tylko punkcie, o tyle w astygmatyzmie mamy do czynienia z dwoma osiami. To właśnie przez to możemy spotykać się z popularnymi przy tej wadzie objawami, takimi jak niewyraźne widzenie, rozmyte lub podwójne krawędzie przedmiotów.

Wszelkie te niedogodności mogą bezpośrednio przekładać się na komfort naszego codziennego życia, dlatego niezbędne jest zastosowanie metod korekcji widzenia, czyli właśnie doboru odpowiednich okularów lub soczewek torycznych. Astygmatyzm z reguły jest wadą dziedziczną, jednak nie zawsze tak się dzieje - możemy spotkać się z sytuacjami, w których pojawia się on w momencie uszkodzenia rogówki lub chorobą współistniejącą, taką jak np. cukrzyca.

Jak rozpoznać astygmatyzm na własną rękę?

Najlepszym sposobem na trafną diagnozę jest udanie się do specjalisty, którego zadaniem będzie przeprowadzenie zarówno wywiadu, jak i badań wzroku. Warto jednak zwrócić uwagę na objawy astygmatyzmu, które występują w życiu codziennym, a które mogą nas zmobilizować do wizyty u lekarza optometrysty. Wśród najpopularniejszych objawów możemy wyróżnić chociażby mrużenie oczu czy przekrzywianie głowy w trakcie czytania.

Co więcej, osobom z astygmatyzmem zdecydowanie częściej towarzyszy ból głowy w okolicach płatu czołowego. Lekarz specjalista, by postawić diagnozę, będzie musiał dokonać pomiaru naszej rogówki. Jeśli jednak chcemy najpierw samodzielnie sprawdzić swoje obawy, możemy wypróbować test graficzny. Potrzebna będzie nam grafika z prostymi liniami - w przypadku astygmatyzmu patrząc na nią będziemy postrzegać linie jako nierówne, o różnej grubości, rozmyte.

Soczewki toryczne na astygmatyzm


Doboru zarówno okularów, jak i soczewek na astygmatyzm powinien każdorazowo dokonywać specjalista (optometrysta lub lekarz okulista). Proponując soczewki, specjalista weźmie pod uwagę zarówno naszą wadę, jak i preferencje oraz potrzeby dnia codziennego. Każdy z nas ma inne nawyki, hobby czy obowiązki, dlatego też nie da się wybrać jednego złotego środka. Przykładowo soczewki toryczne jednodniowe (https://www.bezokularow.pl/soczewki-jednodniowe-toryczne) są miękkie, uważane za najbezpieczniejsze dla oka i nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Polecane są osobom często korzystającym z basenu, używających soczewek jako uzupełnienia okularów korekcyjnych, nie lubiących poświęcać czasu na czyszczenie soczewek czy mających wrażliwe oczy.

Soczewki miesięczne (jak na stronie https://www.bezokularow.pl/soczewki-toryczne-miesieczne) są z kolei tańsze i chętniej wybierane przez osoby używające ich jako głównego sposobu korekcji wzroku. Co prawda wymagają czynności pielęgnacyjnych, czyli umycia ich w specjalnym płynie bezpośrednio po zdjęciu z oka, jak również przechowywania w pojemniczku. Jednakże decydując się na soczewki miesięczne o przedłużonym trybie noszenia, nie trzeba ich zdejmować nawet do snu i można nosić kilka dni pod rząd (nawet do 30, aczkolwiek nie jest to zalecane).

Artykuł sponsorowany