W wielu branżach noszenie specjalistycznej odzieży roboczej jest nie tyle wskazane, co wręcz obowiązkowe. Przepisy jasno określają, że w przypadku możliwości zniszczenia prywatnej odzieży pracownika, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć mu nieodpłatnie ubiór „służbowy”. Nie inaczej jest w gastronomii, gdzie ryzyko uszkodzenia, zaplamienia lub przetarcia tkaniny jest niezwykle wysokie. Na jakie kwestie należy zwracać uwagę w trakcie wybierania odzieży przeznaczonej do użytku w tym sektorze? Zebraliśmy najczęściej powtarzające się pytania, aby rozwiać dotychczasowo powstałe wątpliwości.

Czy odzież gastronomiczna musi być wykonana ze specjalnych tkanin?

Odzież robocza dla gastronomii nie powinna być mylona z ubraniami ochronnymi. Te drugie mają bowiem za zadanie osłaniać pracownika przed niebezpiecznymi czynnikami, takimi jak niskie temperatury w chłodniach czy gorąca woda w sekcjach przeznaczonych do zmywania naczyń. Odzież robocza służy ochronie prywatnego ubioru. Nie musi zatem spełniać wyśrubowanych norm jakościowych (chociaż oczywiście wybranie materiałów wysokogatunkowych znacznie poprawia komfort noszenia). 

W gastronomii ubrania dla kucharzy oraz personelu kelnerskiego pełnią również kilka dodatkowych funkcji. Są nośnikiem informacji i pozwalają klientom rozróżniać hierarchię pracowniczą. Odzież tego rodzaju spełnia też rolę promocyjną, stąd ważne jest także odpowiednie dobranie fasonu czy koloru. 

Jak komponować zestaw odzieży roboczej?

Jak już wspomnieliśmy, odzież robocza dla gastronomii nie musi być szyta ze specjalnych materiałów, jednak wskazane jest używanie tkanin dobrej jakości - dzięki nim ubrania będą trwalsze i odporniejsze na intensywną eksploatację. Nie zalecamy przy tym wybierania odzieży wykonanej ze sztucznej przędzy. Poliester czy podobne włókna nie tylko nie sprzyjają naturalnej termoregulacji organizmu, ale są też łatwopalne. Noszenie ubrań z takich materiałów przez kilka lub kilkanaście godzin w nagrzanym pomieszczeniu to dla każdego pracownika gastronomii prawdziwe wyzwanie.

Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście wybranie tkanin naturalnych, takich jak bawełna czy len (ten jest zwykle wykorzystywany do szycia odzieży o charakterze dekoracyjnym, którą najczęściej widuje się w obiektach gastronomicznych typu karczma, zajazd czy podobnie stylizowany punkt). Wykorzystanie czystej bawełny pozwoli Twoim pracownikom realizować swoje zadania w sposób wygodny i bezpieczny. Jest to materiał łatwy do prania i zachowujący swój kształt, co ma znaczenie w przypadku czyszczenia chemicznego lub odświeżania odzieży w wysokich temperaturach. Czapki kucharskie czy bluza kucharska powinna być wykonana z mieszanki tkanin naturalnych i syntetycznych, które gwarantują większą wytrzymałość.

Jakie elementy odzieży roboczej w gastronomii są niezbędne? 

W zależności od tego, jaki charakter ma dana restauracja, bar czy bistro można zdecydować się na mniej lub bardziej formalne fasony. Co do poszczególnych elementów odzieży, w przypadku pracowników kuchni do wyboru są kompletne zestawy ze spodniami, bluzami kucharskimi oraz nakryciami głowy. Rolę roboczego ubrania może również pełnić fartuch zapinany lub zawiązywany - w tym przypadku musi być on jednak odpowiednio długi.

W przypadku osób pracujących przy obsłudze klienta, to jest kelnerów czy barmanów, odzież robocza może być elegancka i składać się z koszuli, spodni lub spódnicy oraz dodatków, takich jak krawaty czy szelki lub swobodniejsza, gdzie elementem wyróżniającym będzie krótki fartuch czy kamizelka.

Dlaczego odzież robocza jest niezbędna?

Odzież robocza jest w gastronomii niezbędna z kilku powodów. Oczywiście, zapobiega niszczeniu ubrań prywatnych, ma na celu promowanie lokalu oraz informowanie klientów o zajmowanym stanowisku. Nie należy jednak zapominać, że jej noszenie jest wskazane również ze względów sanitarnych. Na prywatnej odzieży przenoszone są drobnoustroje, kurz czy pył z ulicy. Przechowywane i ubierane w lokalu elementy garderoby roboczej pozwalają zachować standardy higieniczne, tak ważne w obecnych czasach. Dodatkowo, skoro w kuchni znajdują się profesjonalne garnki gastronomiczne, sprzęt i akcesoria, warto zadbać także o estetykę pracowników, którzy podkreślają prestiż lokalu.

Artykuł sponsorowany