Pięć nowych Solarisów Urbino 12 zasiliło tabor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej. Dziś pojazdy zostały uroczyście wprowadzone do eksploatacji. Kluczyki do nowych autobusów wręczył kierowcom wiceprezydent Przemysław Kamiński. W pojazdach jest sporo nowości, w tym wygodne podparcia dla stojących pasażerów.

Nowe pojazdy wyjadą na ulice Bielska-Białej dopiero za kilka dni po dopełnieniu wszelkich formalności, m.in. rejestracji. Ich koszt wyniósł niespełna 8 mln zł. W pojazdach jest sporo nowości, takich jak dłuższy tylny wyświetlacz wskazujący kierunek jazdy, system antywirusowy, wygodne podparcia dla stojących pasażerów, dodatkowe piktogramy na podłogach. To też pierwsze autobusy z nową tapicerką wybraną przez mieszkańców.

- Autobusy są wyposażone w szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Środkowe drzwi działają w systemie odskokowo-przesuwnym, wszystkie wyświetlacze mają kontrastowe białe napisy, z przodu przy drzwiach pojawił się dodatkowy wyświetlacz z numerem linii dla osób słabowidzących. To wszystko efekt naszej współpracy z Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Bielska-Białej - tłumaczy prezes MZK Hubert Maślanka.

Podczas dzisiejszej uroczystości podpisano umowę na dostawę czterech autobusów przegubowych również marki Solaris za 7,5 mln zł. Firma ma siedem miesięcy na dostarczenie zamówienia. Obecnie bielskie MZK dysponuje 136 autobusami, w tym 20 przegubowymi.

bb

Foto: MZK Bielsko-Biała