Styl, a co za tym idzie meble kolonialne wywodzą się z XIX wieku, kiedy wiele europejskich mocarstw decydowało się na podbój odległych terenów Azji i Afryki. Wysyłani na zajęte obszary Europejczycy poznali nowe, nieznane im dotąd materiały, takie jak mahoń, palisander czy drzewo różane. Osiedleni w koloniach Brytyjczycy, Portugalczycy czy Francuzi - mniej lub bardziej przypadkowo - zapoczątkowali coś, co dziś nazywamy stylem kolonialnym.

Europejczycy, którzy podczas dalekiej podróży utracili lub nie mogli przetransportować części swojego dobytku, postanowili - często z pomocą miejscowych rzemieślników - stworzyć nowe meble. Powstała w ten sposób fuzja europejskiego stylu z egzotycznymi materiałami, która stała się w późniejszym czasie symbolem luksusu i bogactwa, bowiem meble kolonialne - dzięki wykorzystanym surowcom - odznaczały się nie tylko pięknym designem, ale również niezwykłą solidnością i trwałością, a przede wszystkim egzotyką.

W artykule zostały wykorzystane inspiracje sklepu internetowego Mandallin z kategorii „Stoły drewniane”: https://mandallin.pl/129-stoly-drewniane.

​Domowe centrum dowodzenia

Jadalnia to centrum rodzinnego życia - niezależnie od tego, czy stanowi osobne pomieszczenie, czy jedynie zajmuje fragment salonu lub kuchni. To właśnie przy rodzinnym stole dzieją się niezwykłe rzeczy. Tutaj spożywane są pośpieszne poranne śniadania, rozgrzewające żołądek i serce obiady, a także wyciszające kolacje. Stół w jadalni to nie tylko posiłki w gronie najbliższych - to również wspomnienia. To tutaj toczą się domowe potyczki przy planszówkach i codzienne walki z domowym budżetem. Wiele zarówno ważnych, podniosłych chwil, jak i codziennych zmagań ma miejsce właśnie w jadalni.

Stół o kodzie GK-435 z systemem dostawek chowanymi pod blatem. Waga stołu od 60 do 100 kg w zależności o długości blatu. Inspiracja: Mandallin.pl.

Mając na uwadze, jak duża część codziennego życia toczy się przy stole, warto zwrócić szczególną uwagę meble, które staną się wyposażeniem jadalni. Zestaw składający się ze stołu i krzeseł z palisandru to gwarancja niezwykłego designu, wieloletniej trwałości i solidności wykonania.

​Niecodzienna wersja kolonialnych stołów

Ciekawą cechą mebli kolonialnych jest ich uniwersalność. Choć mogłoby się wydawać, że ten typ wyposażenia jest zarezerwowany dla wnętrz o dość charakterystycznym wyglądzie, nie jest to prawda. Dla mebli kolonialnych znajdzie się miejsce w niemal każdym domostwie, niezależnie od obranego stylu aranżacji. Odpowiednio dobrany model i dekoracje sprawią, że kolonializm zagości zarówno we wnętrzach o charakterze klasycznym, cottage czy rustykalnym, jak i w skandynawskich, industrialnych oraz nowoczesnych przestrzeniach.

Stół Suar Wood (kod produktu: 12512 M 250 cm) z monolitycznym blatem. Waga od 160 do 250 kg! Inspiracja: Mandallin.pl.

Doskonałym sposobem na przemycenie kolonialnego stołu do nowoczesnej lub industrialnej jadalni jest kolekcja SUAR WOOD wykonana z tropikalnego drzewa o tej samej nazwie. Piękny kolor tego egzotycznego drewna to dopiero pierwsza z wielu zalet. Blat spreparowany został z jednej dechy stanowiącej przekrój drzewa. Niezwykłe wybarwienie drewna i nieregularne, rzeźbione boki sprawiają, że mebel nabiera niezwykle intrygującego charakteru i sam w sobie stanowi niecodzienną ozdobę.

​​Nowoczesny kolonializm

Stół o długości 200 cm wykonany z palisandru wybarwiony na ciepły brąz PU Brown. Blat postawiony na stalowych, trwałych nogach. Inspiracja: Mandallin.pl.

Jak już wspomniano, meble kolonialne świetnie sprawdzą się w niemal każdej stylistyce wnętrz - również nowoczesnej czy loftowej. To co łączy oba te style to prostota form, rozważnie dobierane meble i dodatki oraz… szklane elementy.

Stół jadalniany z żywicą epoksydową. Nowoczesny i unikalny design. Inspiracja: Mandallin.pl.

W industrialne i współczesne przestrzenie doskonale wpasuje się stół z drewna akacjowego o naturalnym kolorze, który został dodatkowo pokryty bezbarwnym lakierem o półbłyszczącym wykończeniu. Charakteru temu niezwykłemu meblowi nadaje wypełnienie epoksydem, czyli półprzeźroczystą żywicą. Ta piękna wstawka poprowadzona jest na całej długości stołu, dzięki czemu zachowano symetrię i prostotę bryły. Dodatkowo stół osadzony został na stabilnych, stalowych nogach.

Stół z kolekcji Milan o podstawowych wymiarach 160-200 cm, plus dostawki. Inspiracja: Mandallin.pl.

Innym stylem odznacza się natomiast kolekcja MILAN. Palisandrowy stół o naturalnym kolorze pokryty został półbłyszczącym lakierem. Blat stołu zachowano w prostej, prostopadłościennej formie, natomiast nogi - również wykonane z drewna - rozszerzają się i wyginają ku zewnętrznym krawędziom blatu. Mimo niecodziennego kształtu stół nie jest przytłaczający i ciężki, wręcz przeciwnie - sprawia wrażenie lekkiego i subtelnego.

​Dla wielbicieli klasycznych rozwiązań

Choć niecodzienne i nietypowe kształty mogą zwracać uwagę i wyglądać zjawiskowo, piękno można dostrzec również w prostocie. Kolekcje Spring PU BROWN i NATURAL są tego doskonałym przykładem. Starannie wykonane meble z litego drewna palisandru wprowadzają do jadalni indyjski klimat. Blat o regularnym, prostopadłościennym kształcie osadzony jest na stabilnych, solidnych i okazałych nogach. Kolekcja Spring PU BROWN to meble wybarwione na piękny, ciepły brąz o dość lekkim, jasnym odcieniu i półmatowym wykończeniu. Natomiast wykończona naturalnym matem kolekcja NATURAL zachowuje zachwycający, naturalny kolor drewna.

Masywny stół z palisandru w naturalnym wybarwieniu. Różne rozmiary. Inspiracja: Mandallin.pl.

Artykuł sponsorowany