Istnieje wiele sposobów wybielania zębów. W gabinetach stomatologicznych możesz poddać się chociażby rozjaśnianiu szkliwa laserem, zaś w domu użyć do tego wybielających pasków czy „babcinych” metod (sody oczyszczonej, owoców, etc.). Poprawić kolor uzębienia pomagają także szczoteczki soniczne. W jaki sposób działają takie urządzenia i ile kosztuje zaawansowany sprzęt do pielęgnacji jamy ustnej?

Szczoteczka soniczna jest sprzętem, który pojawił się na rynku w latach 90. ub. wieku. Urządzenie powstało w wyniku ewolucji klasycznej szczoteczki elektrycznej. Szczoteczka soniczna - podobnie jak jej starsza siostra - ma w korpusie umieszczony silniczek elektryczny, dzięki któremu urządzenie jest w stanie automatycznie obmywać zęby z bakterii. Silniczek ten wprawia włosie szczoteczki sonicznej w ruchy wymiatające, czyli takie, które są obecnie najbardziej rekomendowane przez ekspertów z dziedziny pielęgnacji jamy ustnej.

Szczoteczki z wbudowanym silnikiem

Skoro już jesteśmy przy włosiu - szczoteczka soniczna ma końcówkę podłużną, a nie okrągłą, tak jak klasyczne szczoteczki elektryczne. Dzięki temu każdym ruchem zbiera ze szkliwa jeszcze więcej bakterii. Innowacyjny jest też sposób pracy urządzenia. Nie mamy tu do czynienia z mechanicznym zbieraniem ze szkliwa bakterii, tylko technologią fal dźwiękowych. Wspomniane fale rozchodzą się w trakcie czyszczenia zębów szczoteczką soniczną nawet 4 mm od linii włosia, prowokując do łączenia się ze sobą cząsteczki śliny, wody i pasty do zębów. W efekcie ich syntezy w jamie ustnej powstają mikrobąbelki czyszczące, które uderzają w szkliwo, oczyszczając je z bakterii.

Nieoceniona pomoc przy wybielaniu zębów

Szczoteczki soniczne wyróżniają się nie tylko innowacyjną technologią pracy, ale również szybkością.  Ruchy wymiatająco-pulsacyjne przekraczają nawet 96 tys. drgań na minutę! Eksperci potwierdzają, że konsekwencją tego jest wielokrotnie większa skuteczność w czyszczeniu zębów. Niezmiernie szybkie włosie szczoteczki sonicznej usuwa z powierzchni szkliwa nie tylko naloty mogące prowadzić do próchnicy, ale także przebarwienia. W efekcie już po kilku tygodniach korzystania ze szczoteczki sonicznej zęby stają się wyraźnie bielsze.

Współczesne szczoteczki soniczne wspomagają wybielanie zębów także na kilka innych sposobów. Urządzenia te są wyposażone w:

  • Tryby do wybielania zębów - szczoteczki soniczne potrafią pracować z różną prędkością. Większość modeli wyjściowo nie działa na maksymalnych obrotach, jednak po ustawieniu trybu pracy na „wybielanie” szczoteczka natychmiast zaczyna czyścić zęby z całą swoją mocą. Dzięki korzystaniu z trybów wybielających można uzyskać atrakcyjną barwę uzębienia dużo szybciej, jednak należy pamiętać, że nie są one odpowiednie dla wszystkich. Bezpiecznie mogą korzystać z tych trybów jedynie osoby o zębach zdrowych, wolnych od nadwrażliwości.
  • Końcówki z twardym włosiem - to głowice czyszczące przystosowane specjalnie do wybielania zębów. Mają gęściej rozłożone, twardsze niż tradycyjnie włókna, co pozwala im skuteczniej ściągać z zębów nieestetyczne osady. Podobnie jednak jak tryby wybielające, są dedykowane jedynie osobom o zdrowych zębach, gdyż dla użytkowników z wrażliwym szkliwem mogłyby być zbyt inwazyjne.
  • Wbudowane czujniki - dbają zarówno o skuteczność, jak i bezpieczeństwo mycia zębów. Zainstalowane w szczoteczkach sonicznych czasomierze odmierzają odpowiedni czas czyszczenia zębów, a także troszczą się o to, aby na czyszczenie każdej partii jamy ustnej przeznaczyć tyle samo czasu. Czujniki siły nacisku chronią z kolei użytkownika przed podrażnieniami powstałymi na skutek nieumiejętnego szczotkowania zębów.

Jak zmaksymalizować efekty wybielania zębów szczoteczką soniczną?

Jeśli chcesz wybielić zęby, szczoteczka soniczna okaże się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż klasyczna szczoteczka manualna czy elektryczna. Decydując się na jej zakup, musisz się jednak liczyć z dość sporym wydatkiem. Przeciętnej jakości szczoteczka soniczna to koszt 200-300 zł, natomiast sprzęt z wyższej półki, jak np. szczoteczki soniczne Smilesonic lub Philips kosztuje nawet 400-500 zł i więcej.

Aby codzienne wybielanie zębów szczoteczką soniczną było jak najefektywniejsze, warto do swojego sprzętu dobrać odpowiednią pastę wybielającą. Preparat używany do spółki z urządzeniem sonicznym nie powinien jednak zbyt silnie się pienić, gdyż w połączeniu z szybkimi ruchami szczoteczek jego użytkowanie mogłoby być niekomfortowe. Pamiętajmy też o tym, aby zawarte w paście wybielającej rozjaśniające i polerujące substancje nie były zbyt intensywne. W trosce o kondycję szkliwa pasta nie powinna mieć współczynnika ścieralności RDA wyższego niż 100.

Artykuł sponsorowany