Budowa piłkarskiej bazy treningowej w Wapienicy doprowadzi do likwidacji stadionu lekkoatletycznego - twierdzi poseł Przemysław Drabek. - Budowa bazy tak, ale nie w tym miejscu - przekonuje. Zdaniem wiceprezydenta Bielska-Białej Piotra Kuci, stadion lekkoatletyczny jest w złym stanie technicznym i będzie modernizowany. Tartan w niektórych miejscach klejony jest taśmą, a sam obiekt nie spełnia najnowszych wytycznych PZLA.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej głos na temat budowy bazy piłkarskiej w Wapienicy zabrał poseł Przemysław Drabek. Jego zdaniem, zaplecze treningowe dla Podbeskidzia, które ma powstać w miejscu obecnego stadionu lekkoatletycznego w Wapienicy, w praktyce oznaczać będzie likwidację obiektu.

Nie ma pomysłu likwidacji stadionu

- Stadion jest bardzo wysoko oceniany w województwie jako baza treningowa lekkoatletów. Zdecydowanie należy rozwijać i inwestować w ten obiekt, pozostawiając jego podstawową funkcję. Boiska treningowe należy zbudować w innej lokalizacji, bez niszczenia obecnej infrastruktury lekkoatletycznej. Rozwijajmy ten stadion, jest położony w pięknym miejscu - apeluje poseł Drabek, który jeszcze niedawno zasiadał w bielskiej Radzie Miejskiej.

- Nie ma pomysłu likwidacji stadionu lekkoatletycznego w Wapienicy - zapewnia wiceprezydent Piotr Kucia, odpowiedzialny za obszar sportu w Ratuszu. BBOSiR w 2019 roku otrzymał dokumentację przebudowy obiektu. Jak tłumaczy urzędnik, stadion lekkoatletyczny jest przestarzały, nie spełnia najnowszych wytycznych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, dlatego w porozumieniu z PZLA przygotowano projekt modernizacji. Obiekt ma do 2022 ważny certyfikat PZLA.

Jak ustalił portal, zgodnie z najnowszymi przepisami rów z wodą oraz bieżnia do skoku w dal powinny znajdować się na zewnątrz bieżni (obecnie są wewnątrz). To sprawia, że całą płytę stadionu lekkoatletycznego trzeba będzie przesunąć o kilkanaście metrów w kierunku boiska piłkarskiego Zapory. Modernizacji wymaga także sama bieżnia, która lata świetności ma dawno za sobą. Tartan wraz z podbudową ma blisko 20 lat, w wielu miejscach jest klejony… taśmą.

Dwie płyty treningowe i orlik

Zbudować trzeba również nowe kanały technologiczne, obecne notorycznie zalewane wodą opadową nie spełniają swojej funkcji. Aby wypełnić najnowsze wymagania PZLA, rozbudować trzeba będzie także zadaszenie nad trybuną, by więcej miejsc siedzących znajdowało się pod dachem. Według wstępnych szacunków, koszt modernizacji stadionu w Wapienicy to wydatek ponad 20 mln zł. Miasto liczy na wsparcie finansowe PZLA w przeprowadzeniu inwestycji.

Jak baza piłkarska może wpłynąć na działanie stadionu lekkoatletycznego? BBOSiR zlecił opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego budowy boisk w Wapienicy. Oprócz modernizowanego w ramach oddzielnego postępowania stadionu Zapory (czytaj TUTAJ), zbudowane mają zostać jeszcze dwie płyty treningowe oraz orlik. Jedno, pełnowymiarowe boisko, powstanie na gruncie, który w czerwcu kupił samorząd. To sześć działek o powierzchni ok. 9 tys. mkw.

Niewykluczone, że druga płyta treningowa umieszczona zostanie wewnątrz bieżni stadionu lekkoatletycznego. - Boisko wewnątrz stadionu nie będzie wpływać na możliwość organizacji zawodów czy treningów lekkoatletów - przekonują urzędnicy w BBOSiR i przypominają, że od wielu miesięcy w miejscu, gdzie znajduje się rzutnia lekkoatletyczna do uprawiania rzutu młotem, dyskiem czy oszczepem, trenują szkółki piłkarskie i żadnego problemu w tym zakresie nie ma.

Bartłomiej Kawalec