Do Rady Miejskiej Bielska-Białej wpłynęła petycja w sprawie podjęcia uchwały dotyczącej przeciwdziałania dyskryminacji osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Wnioskodawcą jest Fundacja Nowe Spektrum, która oczekuje, że samorząd przeciwstawi się próbom podziału mieszkańców na lepszych (zaszczepionych) i gorszych (niezaszczepionych).

- Mając na względzie przykłady, że w naszym kraju są władze samorządowe, które w stosunku do osób sobie podległych: nie respektują prawa wolnego wyboru oraz z zabiegu medycznego ogłaszanego medialnie dobrowolnym czynią go „propozycją nie do odrzucenia”, oferuję Radzie Miejskiej Bielska-Białej wsparcie w kwestii edukacji na temat stanu faktycznego dot. COVID-19 w Polsce oraz zwracam się z prośbą o publiczne przeczytanie petycji i przyjęcie uchwały - pisze wnioskodawca.

Fundacja Nowe Spektrum przygotowała projekt stosownej uchwały. Czytamy w nim m.in., że Rada Miejska „zobowiązuje się stać na straży prawa stosowne do art. 32 Konstytucji RP, by mieszkańcy nie byli poddawani żadnym działaniom dyskryminacyjnym ze względu na presję medialną, polityczną i społeczną w kontekście tzw. Narodowego Programu Szczepień”, a ponadto „Rada Miejska przeciwstawia się jakimkolwiek próbom podziału na lepszych (zaszczepionych) i gorszych (niezaszczepionych) stosownie do art. 39 Konstytucji RP”.

Wnioskodawca powołuje się m.in. na rezolucję Rady Europy z 27 stycznia 2021, gdzie znajduje się zapis, że szczepienie nie jest obowiązkowe, a także informację z Bazy Analiz Systemowych i Wdrożeniowych, z których ma wynikać, że wyłącznie na COVID-19 zmarły w 2021 roku dwie osoby w wieku 1-17 lat. Rada Miejska ma 90 dni na udzielenie odpowiedzi na petycję.

bak