Zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego w wielu barach, pubach i kunsztownych restauracjach piwo podawane jest w różnych naczyniach? Najczęściej są to szklanki, kufle lub pokale. W czym tkwi sekret i na czym polega różnica między nimi? Sprawdziliśmy to, pytając barmanów i smakoszy tego klarownego, złotego trunku. Informacje, które uzyskaliśmy, są naprawdę zaskakujące!

Dlaczego ważny jest dobór szkła do gatunku piwa?

Miłośnicy piwa wiedzą, jak różny może być jego smak. Wszystko zależy przede wszystkim od gatunku, jednak nie tylko. Ogromny wpływ na walory smakowe ma również szkło, w jakim następuje degustacja napoju. Skąd to wynika? To bardzo proste!

Naczynia do serwowania złotego trunku mogą przyjmować różnorodny kształt, który wbrew pozorom ma niezwykle istotny wpływ na sam smak. Dzieje się tak dlatego, że odpowiednio wyprofilowane wnętrze utrzymuje piwną pianę we właściwy dla danego gatunku sposób. Podstawa typu nóżka lub uchwyt, taki jaki w kubku do herbaty, dba o ograniczenie wzrostu temperatury cieczy, natomiast grubość szklanej tafli wpływa bezpośrednio na postrzegany kolor. W związku z czym inaczej zostanie zaserwowane piwo jasne niż ciemne.

Kufel do piwa

To pierwszy rodzaj szklanego naczynia dedykowany złocistemu trunkowi. Duży kufel do piwa można z powodzeniem znaleźć w restauracjach, pubach oraz w domowych barkach. Jest nie tylko poręczny ze względu na swój charakterystyczny, masywny uchwyt, ale także znacznie stabilniejszy od innych naczyń ze względu na większy ciężar.

Wykonany jest z grubszego szkła, które może być gładkie lub ozdobione wytłaczanymi wzorami. Jeśli chodzi o kształt, nie jest on ograniczony z góry, w związku z czym wyróżnia się wiele form kufli - niskie, wysokie, szerokie lub wąskie. Niezależnie od wybranego rodzaju w kuflu zawsze serwuje się jasne piwo, tj. lager, porter czy koźlak.

Pokal do piwa

Kolejny typ stanowi pokal do piwa, który w przeciwieństwie do kufla wytworzony jest z bardzo cienkiego szkła. Jego cechę charakterystyczną stanowi wysoka nóżka oraz dosyć smukły kształt uwydatniający nie tylko piękny kolor trunku, ale wpływający również na długość utrzymywania się piwnej piany w naczyniu. Ten rodzaj szkła doskonale sprawdzi się w przypadku ciemnych piw typu lager, koźlak oraz pilzner o intensywnym smaku i wykwintnym, mocniejszym aromacie.

Szklanka do piwa

Ostatni rodzaj piwnego szkła stanowi szklanka. Podobnie jak kufel, dedykowana jest do piwa pszenicznego. Ze względu na kształt smak uwalniany jest powoli z naczynia, a nagromadzona na napoju pianka utrzymuje się znacznie dłużej na powierzchni cieczy niż w przypadku innych gatunków. W przeciwieństwie do kufla szklanki piwne nie są tak grube oraz nie mają wmontowanego uchwytu.

Odpowiednie, powolne przelewanie trunku do naczynia po jego ściance przyczynia się do wydobycia z niego fantastycznego aromatu chmielu oraz słodu pszenicznego lub jęczmiennego wzbogaconego o pszenicę, charakterystycznego dla napojów z górnej fermentacji. Serwowanie piwa w szklance sprawia ponadto, że trunek zyskuje właściwości musujące, przez co jest również bardziej orzeźwiający niż w przypadku jego innego podania.

Wniosek, jaki nasuwa się po przeanalizowaniu głównych rodzajów szkła jest dosyć prosty. Odpowiednio dobrane do gatunku piwa naczynie potrafi nie tylko wpłynąć na długość utrzymywania się na powierzchni trunku piany, ale także skutecznie wzbogaca bukiet zapachowy napoju oraz wydobywa z niego prawdziwy, wyrazisty smak.

Artykuł sponsorowany