Nad Bielskiem-Białą pojawił się dzisiaj niecodzienny statek powietrzny - Zeppelin. Jest inny niż sterowce, znane nam ze starych zdjęć zabytki techniki lotniczej, ale równie fascynujący. Zeppelin był królem przestworzy, a obecnie jest ikoną historii lotnictwa i zachwyca ludzi na całym świecie. Zdjęcia sterowca przelatującego nad miastem wykonaliśmy przy użyciu teleobiektywów oraz drona.

Zeppelin pojawił się nad Bielskiem-Białą przed godz. 10. Krążył nad miastem, co widać na zamieszczonych przez nas mapach, po czym odleciał do Wrocławia. Jak dowiedział się portal, lot na Dolny Śląsk został przyspieszony ze względu na nadchodzące pogorszenie pogody. Organizatorem przelotów jest istniejący od 1915 roku koncern ZF - światowy lider rozwiązań technologicznych dla branży motoryzacyjnej, tworzonych m.in. w centrach inżynieryjnych i zakładach produkcyjnych w Polsce.

Cygaro promujące mobilność nowej generacji Next Generation Mobility zaczęło przelot nad Polską 11 września w Katowicach. Później latało nad Gliwicami i Częstochową, a dziś zobaczyliśmy je nad Bielskiem-Białą i Czechowicami-Dziedzicami. Po wyprawie nad Wrocław ma udać się do Czech. W miastach, które odwiedzi firma ZF ma swoje fabryki.

Zob. Sterowiec pojawi się nad Bielskiem-Białą. Będą loty widokowe nad miastem

Nowa generacja sterowców nosi nazwę Zeppelin New Technology (NT). Ich produkcja odbywa się w Friedrichshafen nad Jeziorem Bodeńskim. Obecnie jest tylko sześć takich Zeppelinów NT na świecie, przy czym dwa z nich stacjonują niedaleko głównej siedziby Grupy ZF w Niemczech.

Zeppelin na 75 m długości, jego prędkość przelotowa wynosi ok. 100 km/godz. i zależy od siły i kierunku wiatru. Maksymalnie wznosi się na wysokość 3 tys. m, choć normalna wysokość przelotowa wynosi ok. 300 m nad powierzchnią ziemi. Cygaro wypełnione jest niepalnym helem. Zeppelin do wznoszenia wykorzystuje również trzy silniki - przeciwieństwie do balonu, który unosi się, wykorzystując hel lub gorące powietrze.

Przelot Zeppelina ZF można śledzić w serwisie FlightRadar24, który pokazuje lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym. Wystarczy w aplikacji wpisać numer identyfikacyjny DLZNT przypisany sterowcowi ZF.

bb

Foto: Piotr Bieniecki