Bielski radny Rafał Ryplewicz wystosował list otwarty do lokalnych parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości - Przemysława Drabka, Grzegorza Pudy oraz Stanisława Szweda - w sprawie „udzielenia długofalowego wsparcia finansowego klubowi TS Podbeskidzie Bielsko-Biała przez spółkę Tauron Polska Energia S.A.”. Publikujemy list w całości.

Szanowni Państwo Parlamentarzyści,

jako mieszkaniec, kibic oraz samorządowiec z wielką uwagą śledzę poczynania klubu piłkarskiego „TS Podbeskidzie Bielsko-Biała” w ligowych, jak i pucharowych rozgrywkach. Systematycznie pogłębiam swoją wiedzę na temat funkcjonowania klubów sportowych w tej dyscyplinie. Przyglądam się również uważnie innym klubom, ich sposobie działania zarówno w sferze organizacyjno-finansowej, jak i sportowej. W niniejszym liście chciałbym się skupić na tej pierwszej kwestii.

Piłka nożna to dyscyplina, w której są największe pieniądze. Nie dyskutuję z tym, po prostu przyjmuję to do wiadomości. To one przede wszystkim determinują cele oraz skuteczność ich realizacji w sportach drużynowych. Po spadku z ekstraklasy w ubiegłym sezonie klub na nowo podejmuje się zmian, by wrócić do elity. Podjęto szereg ważnych decyzji, w tym zwiększono nadzór większościowego udziałowca (Gminy Bielsko-Biała) nad spółką. Przewodniczącym jej rady nadzorczej został odpowiadający za sport w mieście wiceprezydent Piotr Kucia. Podjęto także próby zmian w akcjonariacie klubu, tak by pozyskać stały, prywatny kapitał. Miasto regularnie i systematycznie wspiera finansowo klub zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni, poprzez swoje spółki.

Mimo to trudno nam rywalizować na budżety z klubami posiadającymi wsparcie dużych Spółek Skarbu Państwa. Przytoczę tutaj konkretne przykłady w kontekście sportowym. W sezonie 2020/2021 do ekstraklasy awansowały m.in. kluby: Górnik Łęczna (sponsorowana przez Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.) oraz Radomiak Radom (sponsorowany przez Enea S.A.). W poprzednim sezonie była to m.in. Stal Mielec (sponsorowana przez PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.). Obecnie na najwyższym szczeblu rozgrywek jest więcej klubów wspieranych przez duże państwowe firmy. Są to: Lechia Gdańsk (sponsorowana przez Energa S.A.), Zagłębie Lubin (sponsorowane przez KGHM Polska Miedź S.A.), Wisła Kraków (sponsorowana przez Orlen Oil Sp. z o.o.), Wisła Płock (sponsorowana przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A.), Górnik Zabrze (sponsorowany przez Węglokoks S.A.). Do połowy ubiegłego roku takim klubem była również Pogoń Szczecin (sponsorowana przez Grupę Azoty S.A.). W obecnej 1 lidze również jest to GKS 1962 Jastrzębie (sponsorowany przez Jastrzębską Spółkę Węglową S.A.).

Ponad politycznymi podziałami zwracam się do Panów jako lokalnych parlamentarzystów partii rządzącej, by rozważyli Państwo podjęcie działań mających na celu udzielenie długofalowego sponsoringu naszemu klubowi przez jedną ze Spółek Skarbu Państwa począwszy od sezonu 2022/2023. W mojej ocenie najbardziej naturalnym podmiotem byłby Tauron Polska Energia S.A., który jako jedyny na masową skalę produkuje energię elektryczną i cieplną dla całego naszego regionu. Firmy z tego sektora są już obecne w polskiej piłce, co wykazałem powyżej. Zakład wytwarzania firmy Tauron Ciepło Sp. z o.o. w Bielsku-Białej znajduje się podobnie jak Stadion Miejski przy ulicy Żywieckiej. Oba obiekty są od siebie oddalone o zaledwie kilkaset metrów.

Mając w pamięci Państwa deklaracje o wspieraniu na szczeblu centralnym władzy miasta Bielska-Białej chciałbym zapytać, czy podejmą się Państwo próby realizacji tego przedsięwzięcia. Na odpowiedź będę oczekiwał do 1 października br.

Rafał Ryplewicz, radny miasta Bielsko-Biała