Befaszczot to firma, której nie trzeba przedstawiać żadnemu bielszczaninowi. Producent szczotek i pędzli działa na lokalnym rynku nieprzerwanie od blisko półtora wieku, a w 2021 roku obchodzi 145. rocznicę założenia. Prezentujemy archiwalne zdjęcia fabryki i osób w niej pracujących w konfrontacji ze współczesnymi kadrami tych samych miejsc. Dzięki generalnym remontom poszczególnych budynków wszystko zmienia się tam nie do poznania.

Gdy w roku 1876 bracia Erich i Albert Sennewaldt uruchamiali w Białej koło Bielska fabrykę szczotek i pędzli „Gebrüder Sennewaldt”, nie wiedzieli jeszcze, że tworzą zakład o międzynarodowej renomie i dużym znaczeniu dla życia regionu. Fabryka, której obecna nazwa i forma prawna to „Befaszczot Sp. z o.o.” przetrwała zabory, dwie wojny światowe, okres PRL i transformację ustrojową.

O szczotkach z Białej pisał Witkacy

Zakład dostarczał szczotki na dwór cesarza Franciszka Józefa, zyskując tym samym prestiżowy tytuł „Dostawcy Dworu Cesarskiego w Wiedniu”. O zaletach szczotek z Białej w swoich dziełach „Niemyte dusze” czy „Narkotyki” pisał Witkacy, wychwalając ich właściwości zdrowotne i zabierając głos w sprawach codziennej higieny ówczesnego społeczeństwa. Specjalnie przygotowane pędzle do golenia i szczotki zagościły także w Watykanie u papieża Jana Pawła II.

Dziś produkty firmy, w tym szeroki asortyment marki własnej „Favorite” obecnej na rynku od 1876 dostępne są w polskich sieciach handlowych i na kilkunastu rynkach zagranicznych.

W tym miesiącu Befaszczot symbolicznie celebruje swoje 145-lecie. Bogata historia przedsiębiorstwa zostanie zaprezentowana na fotografiach: w komunikacji medialnej firmy pojawią się zdjęcia przedstawiające historyczne mury, maszyny, rysunki techniczne i katalogi firmowe produktowe sprzed blisko 100 lat oraz fotografie ludzi pracujących w fabryce w początkowych latach jej istnienia. Materiał, które stanowią dziedzictwo historyczne Befaszczotu, do tej pory nie były nieudostępniane szerszej publiczności. To ukłon w kierunku historii miejsca, założycieli, ich następców oraz wszystkich pracowników fabryki, którzy przez dekady formowali aktualny model fabryki.

Generalne remonty budynków

Od 2009 roku firma przeprowadza generalne remonty poszczególnych budynków, rozpoczynając prace od hal produkcyjnych, magazynowych oraz części socjalnych. W perspektywie najbliższych dwóch lat planowany jest remont obiektów administracyjnych, w tym elewacji kamienicy przy ul. Paderewskiego 7, gdzie Befaszczot ma swoją siedzibę oraz główne wejście.

Dzięki inwestycjom w nieruchomość poprawia się nie tylko komfort pracy, ale również walory estetyczne budynków historycznej fabryki zlokalizowanej w ścisłym centrum Bielska-Białej. Więcej o historii zakładów można przeczytać TUTAJ.

bb

Foto: zbiory własne fabryki, Archiwum Państwowe w Bielsku-Białej, Beskidia.pl

***

Befaszczot to najstarszy producent szczotek i pędzli w Polsce oraz jeden z najstarszych producentów branżowych w Europie - firma działa nieprzerwanie od 1876. W ofercie spółki Befaszczot i jej marki własnej Favorite można znaleźć towary znakowane symbolem „Produkt polski”, a sama firma ma w 100 proc. polski kapitał. Jej asortyment dostępny jest w największych polskich sieciach handlowych z segmentu DIY oraz na kilkunastu rynkach zagranicznych.