Po wielu miesiącach rozmów i wskazaniu przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej dziesięciu działek pod budowę cerkwi, parafia prawosławna w Sosnowcu wytypowała jedną z lokalizacji. Kościół prawosławny ma stanąć przy ul. Jeżynowej w rejonie skrzyżowania z Rysią.

Poszukiwania gruntu pod budowę cerkwi ruszyły na początku 2020 roku, gdy Biuro Rozwoju Miasta wytypowało lokalizacje. Według urzędników, cerkiew mogłaby stanąć m.in. na miejskiej działce przy ul. Sarni Stok w pobliżu osiedla mieszkaniowego oraz Zespołu Szkół im. Tuwima. Odpowiedni grunt znajduje się także w rejonie ul. Michałowicza i NMP Królowej Polski oraz przy ul. Kamienickiej w rejonie hali sportowej.

Kolejne wytypowane lokalizacje to rejon ul. Piekarskiej, Wapiennej i Solskiego (grunty za nową siedzibą Komendy Miejskiej Policji) oraz tereny w pobliżu ronda Hulanka. W opracowaniu BRM wskazano również działki przy ul. Stawowej, Jeżynowej oraz u zbiegu Cieszyńskiej i Dzwonkowej. Przy typowaniu miejsc urzędnicy brali pod uwagę m.in. odpowiednią obsługę komunikacyjną nieruchomości, ustalenia studium oraz planów miejscowych, kontekst urbanistyczno-architektoniczny, a także kwestie własnościowe.

Po wielu miesiącach parafia prawosławna w Sosnowcu wytypowała jedną z działek. Mowa o gruncie przy ul. Jeżynowej w rejonie skrzyżowania z Rysią. - Na chwilę obecną zostało złożone pismo w Urzędzie Miasta w sprawie wydzielenia działki pod budowę świątyni. Czekamy na odpowiedź w tej sprawie. Szczegóły odnośnie planów budowy przyszłej świątyni będą ustalone po otrzymaniu ostatecznej decyzji władz miasta w sprawie przekazania gruntu - mówi Aleksander Kornijczuk, który jest koordynatorem bielskiego punktu duszpasterskiego Kościoła prawosławnego.

bak

Na zdjęciu: cerkiew w Sosnowcu, fot. sosnowiec.cerkiew.pl