To wyjątkowe lato w Bielsku-Białej. Dla dzieci przygotowano aż „100 pomysłów na spędzenie wol(d)nego czasu”. Podczas letniej akcji Miejskiego Domu Kultury, której partnerem jest Aqua SA, dzieci rozpoczną emocjonujące śledztwo z Detektywem Kropelką.

Gotowy na śledztwo?
Od 28 czerwca do 20 sierpnia w Bielsku-Białej organizowane są „Wakacyjne warsztaty artystyczne tropem Detektywa Kropelki”. - Mamy aż sto pomysłów na to, jak spędzić ten czas i dowiedzieć się wszystkiego o wodzie. Będą warsztaty: muzyczne - bez plum-plum-plumkania na cymbałkach, taneczne - w tym taniec dowodny… dowolny oraz plastyczne - między innymi malowania AQUArelami - to „wodne” zaproszenie od Miejskiego Domu Kultury. - Czas nie będzie przeciekał nam między palcami - deklarują organizatorzy, puszczając oko do młodych bielszczan.

- Po raz pierwszy pomagamy organizować akcję z takim rozmachem, łącząc edukację ze wspaniałymi pomysłami na spędzanie wol(d)nego czasu. Dzieci i młodzież zasłużyli na wszystko, co najlepsze, po tak trudnym roku, który przebiegał pod znakiem pandemii - mówią w Aqua SA.

Detektyw Kropelka zaprasza dzieci do udziału w śledztwie, podczas którego odkryją wszelkie tajemnice związane z wodą. Całą książeczkę, a także film animowany z niezaWODNYM Detektywem Kropelką można zobaczyć na stronie internetowej Aqua SA.

Przyjemne z pożytecznym
Forma wakacyjnego spędzania czasu wolnego składa się z jednodniowych warsztatów dedykowanych konkretnej dziedzinie artystycznej. - Letnia forma warsztatów w mieście, w formule zajęć twórczych i edukacyjnych, przeprowadzana jest już po raz dwudziesty w strukturach MDK i realizowana jest przez doświadczonych instruktorów i opiekunów. W tym roku „Wakacyjne warsztaty artystyczne” bezpośrednio odwołują się do ciekawego projektu ekologicznego stworzonego przez spółkę akcyjną Aqua pt. „Detektyw Kropelka”. Projekt jest skierowany do najmłodszych. W ciekawy sposób łączy przyjemną, niemal rozrywkową formułę z walorami edukacyjnymi, służącymi kształtowaniu prawidłowych nawyków związanych z ochroną środowiska i postaw dotyczących szanowania wody - zachwalają w Miejskim Domu Kultury w Bielsku-Białej.

W tym roku ich myślą przewodnią będzie ekologia. A jeszcze dokładniej - woda. - Dlatego też akcja firmy Aqua świetnie wpisuje się w ideę prowadzonych przez nas warsztatów. Stąd tytularnie, w wyniku konstruktywnych ustaleń pomiędzy Miejskim Domem Kultury w Bielsku-Białej a firmą Aqua SA, tegoroczna edycja akcji „Lato w mieście” prowadzona będzie pod hasłem: „Wakacyjne warsztaty artystyczne tropem Detektywa Kropelki” - przybliżają pracownicy MDK.

Zajęcia są prowadzone w aż jedenastu domach kultury w okresie od 28 czerwca do 20 sierpnia. Będzie w nich uczestniczyło okołu 700 dzieci w wieku od 7. do 15. roku życia. Warsztaty mają charakter stacjonarny i wyjazdowy. Wśród wielu atrakcyjnych zajęć tematycznych z różnych dziedzin aktywności twórczej, takich jak m.in. warsztaty muzyczne, taneczne, plastyczne, bardzo ważną rolę będą odrywały nawiązania do tematyki związanej z wodą.

Film, spektakl, książeczka…
Aqua przygotowała dla dzieci mnóstwo atrakcji. Powstał przebojowy film animowany o Detektywie Kropelce, dzięki któremu - uczestnicząc w śledztwie - dzieci dowiadują się, skąd w przyrodzie bierze się woda, w jaki sposób trafia do kranów oraz co się z nią dzieje, gdy wpływa do kanalizacji. Jednocześnie powstał wspaniały folder z rysunkami Macieja Maćkowiaka, w którym najmłodsi znajdą komiksy, kolorowankę czy krzyżówkę, a przy tym dowiedzą się wszystkiego, co najważniejsze o wodzie. Z tego wszystkiego mogą korzystać nie tylko uczestnicy warsztatów, bowiem zarówno film, jak i książeczka z Detektywem Kropelką są dostępne na stronie internetowej Aquy. Dla młodzieży przygotowano także „wodny” spektakl teatralny, a ponadto gry plenerowe, ciekawe spotkania oraz mnóstwo Aqua-gadżetów, w tym koszulki z Detektywem Kropelką.

Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli, to warsztaty z Detektywem Kropelką będą kontynuowane także w roku szkolnym. - Stawiamy bowiem na edukację młodych ludzi, którym łatwiej wypracować cenne dla naszej planety i jej zasobów ekologiczne nawyki. To dzieci mogą potem uczyć nie tylko swoich kolegów, ale i dorosłych tego, jak na przykład szanować wodę i jak ważna jest dla nas wszystkich. A trudno o lepszą formę edukacji, niż ta poprzez doskonałą zabawę - puentują w Aqua SA.


Praca Antoniny Kopczyńskiej

Bez wody nie ma życia

Trzysta pięknych prac, w tym trzynaście perełek oraz trzech zwycięzców. Dzieła plastyczne dzieci zachwyciły jury. A mają nie tylko walory artystyczne, bo i ekologiczne - pokazują, jak według dzieci powinna wyglądać „zdrowo nawodniona” planeta.

Od 2011 roku Urząd Miejski w Bielsku-Białej wraz z partnerami organizuje konkurs ekologiczny pod hasłem „Szanuj energię, chroń klimat”. To przedsięwzięcie, w którym uczestniczą najmłodsi mieszkańcy – od przedszkolaków, przez uczniów szkół podstawowych, po uczniów szkół ponadpodstawowych. Bielszczanie mają okazję pochwalić się swoją wiedzą i zdolnościami artystycznymi, a przy tym angażują się w działania edukacyjne, które służą ochronie środowiska i postawom proekologicznym.


Praca Oliviera Pelczara

Aqua zachęciła dzieci z klas od pierwszych do trzecich szkół podstawowych, aby przygotowały prace, inspirowane przynajmniej jedną z czterech ważkich kwestii dotyczących wody. Ich dzieła odpowiadają więc na takie pytania, jak: ile wody jest na Ziemi, w jaki sposób woda krąży w przyrodzie, skąd się bierze woda w domu i jak ważna jest woda dla człowieka i przyrody. Aqua przygotowała dla uczestników wspaniałe podpowiedzi. Na stronie internetowej spółki dzieci mogły bowiem obejrzeć filmy edukacyjne, których bohaterem jest Detektyw Kropelka, angażujący dzieci w prowadzenie śledztwa na przykład w tej sprawie, skąd się w naszych kranach bierze woda.

Jesteśmy zachwyceni wiedzą dzieci na temat wody i jej roli w przyrodzie, a także ich wyobraźnią. Podziwialiśmy około trzysta dzieł. Wszystkie są piękne i wartościowe - cieszą się w spółce Aqua. Wybrano trzynaście wyjątkowych prac, a na główne nagrody zasłużyli autorzy trzech z nich. Pierwsze miejsce zajęła Antonina Kopczyńska z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 25 za pracę pt. „Protest”, drugie - Olivier Pelczar z klasy pierwszej SP 37 za pracę pt. „Woda w moim mieście”, a trzecie - Dominik Bizoń z klasy drugiej SP 25 za pracę pt. „Przykład płynie z wody”. Mogą liczyć na piękne prezenty, a wszyscy wyróżnieni - na atrakcyjne upominki.

Praca Dominika Bizonia

Stypendia dla zdolnych

Od ponad dekady Aqua wspiera uczniów i studentów. Konkretna pomoc finansowa pozwala młodym ludziom jeszcze bardziej inwestować w swój rozwój. Pieniądze można spożytkować choćby na pomoce naukowe czy uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych.


Pamiętaj o przedłużeniu karty Rodzina +

Na 12 miesięcy
Aqua SA ogłosiła nabór wniosków w ramach miejskiego Programu Rodzina Plus. - Aqua od 2010 roku jest partnerem Programu Rodzina Plus, realizowanego przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej, skierowanego do rodzin wielodzietnych i zastępczych. Celem tego programu jest zwiększenie dostępności do usług publicznych, dóbr kultury i imprez sportowych, odbywających się na terenie Bielska-Białej poprzez system ulg - przypominają w spółce.

Co ważne, w ramach tego programu Aqua przyznaje stypendia dla najzdolniejszych uczniów i studentów, którzy wykazali się najlepszymi wynikami w nauce. Stypendium przyznawane jest na dwanaście miesięcy.

Prospołeczna Aqua

Aqua w ramach swojej działalności kieruje się koncepcją odpowiedzialności społecznej biznesu.

Spółka wspiera organizację wydarzeń sportowych, edukacyjnych, koncertów oraz wystaw, które niejednokrotnie wpisały się już na kulturalną mapę Podbeskidzia i Polski. Oczkiem w głowie są jednak przedsięwzięcia wspierające najmłodszych mieszkańców.

Aqua wspiera między innymi Bielskie Centrum Kultury, Teatr Lalek Banialuka, Teatr Polski, Książnicę Beskidzką, a także różne fundacje, stowarzyszenia, szpitale, szkoły i przedszkola działające na terenie Podbeskidzia. 

Książkę pt. „Odkrycia Detektywa Kropelki” możesz obejrzeć i ściągnąć TUTAJ.
Wszystko o działaniach edukacyjnych Aqua SA - TUTAJ.

Artykuł sponsorowany