Za dwa miesiące na skrzyżowaniu ul. Cieszyńskiej, Szarotki oraz Stawowej w Bielsku-Białej stanie instalacja upamiętniająca Czesława Niemena. Na rondzie staną dwa półpierścienie wykonane z blachy na których znajdzie się m.in. wizerunek artysty. Koszt ich wykonania i montażu to 157 tys. zł.

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej rozstrzygnął przetarg na zagospodarowanie ronda u zbiegu ul. Cieszyńskiej, Szarotki i Stawowej noszące imię Czesława Niemena. W przetargu na wykonanie instalacji wpłynęły dwie oferty na kwotę 157,4 i 243,1 tys. zł. MZD na realizację inwestycji planował przeznaczyć 153,3 tys. zł. Ostatecznie powiększony zostanie budżet zadania i wybrana została tańsza z ofert.

Co pojawi się na rondzie? Koncepcja instalacji artystycznej ma formę dwóch półpierścieni o promieniach wynoszących ok. 285 cm i wysokości od 233 do 323 cm. Każdy półpierścień tworzą dwie płyty z blachy cor-ten z wycięciami laserem - napis: „Niemen” z muzycznymi motywami w postaci nutek, a także cztery tafle „witraże” przedstawiające wizerunek twarzy artysty. Jeden półpierścień nawiązuje do najbardziej znanej płyty „Dziwny jest ten świat”, a drugi przedstawia barwny portret wielkiego artysty.

Całość instalacji uzupełniają słupki konstrukcyjne - po siedem elementów na każdy półpierścień (łącznie czternaście słupów). Jak ustalił portal, po zapadnięciu zmroku instalację docelowo będzie rozświetlać światło z reflektorów skierowanych na wybrane fragmenty obrazu. Uzyskany efekt przypominać ma witraże. Wykonawca prac będzie miał 60 dni na wykonanie i montaż instalacji.

Projektowana instalacja nie będzie kolidować z posadzonym w przyszłości drzewem, które stanąć ma najprawdopodobniej w centralnym punkcie ronda. - Funkcją instalacji jest upamiętnienie Czesława Niemena - polskiego kompozytora, multiinstrumentalisty, piosenkarza i wokalisty rockowego, autora tekstów piosenek, jeden z najważniejszych twórców muzyki w Polsce - czytamy w dokumentacji projektowej. Autorami koncepcji instalacji jest artysta Jacek Grabowski oraz architekt Michał Kowalski.

bak

Foto: MZD Bielsko-Biała