Marian Kasprzyk odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Złoty medalista olimpijski z Tokio odznaczenie odebrał z rąk ministra Piotra Glińskiego. Bielszczanin podczas uroczystości nie krył wzruszenia.

Odznaczenie dla Mariana Kasprzyka przyznane zostało przez prezydenta RP Andrzeja Dudy na wniosek ministra Piotra Glińskiego. - Nie mam wątpliwości, że dla młodych adeptów sportu i boksu osoby takie jak Pan Marian Kasprzyk, z tak bogatym dorobkiem sportowym, są ogromnie ważne - mówił podczas uroczystości szef resortu kultury i sportu wręczył odznaczenie.

Wzruszenia nie krył były bokser. - Jestem bardzo wzruszony. Odznaczenie świadczy o tym, że w Polsce dba się także o byłych zawodników. To szczególne docenienie człowieka - podkreślił były olimpijczyk.

Marian Kasprzyk urodził się w 1939 roku w Kołomani k. Kielc. Jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich pięściarzy. Zdobył złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio (1964) oraz brąz w Rzymie (1960). Stoczył 270 walk (232 wygrane, 10 remisów, 28 porażek). Jest brązowym medalistą Mistrzostw Europy z 1961 roku. W reprezentacji Polski wystąpił dziewięć razy, wygrywając sześć walk. Po zakończeniu kariery zawodniczej był trenerem Górnika Knurów, Górnika Wesoła, Górnika Pszów i BBTS Bielsko-Biała.

bak

Foto: MKDNiS/Jan Jechna