W ostatnich dniach na bielskich ulicach pojawiły się nowe znaki informujące o zajętości miejsc na kilku miejskich parkingach. To kolejny etap rozbudowy Inteligentnego Systemu Transportowego w Bielsku-Białej. Na trzech głównych wlotach do miasta pojawiły się także tzw. znaki VMS, ale nie są jeszcze wpięte do sieci.

Zgodnie z planem, do systemu ITS włączone zostanie sześć parkingów miejsckich. Cztery z nich już wcześniej funkcjonowały z własnymi systemami, są to parkingi przy ul. Dmowskiego, Rychlińskiego, Paderewskiego/Legionów i w rejonie dworca PKP. W ich przypadku wykonawca inwestycji odświeżył szatę graficzną istniejących tam tablic i wpiął je do systemu. Na tablicach widoczna będzie, jak do tej pory, informacja o zajętości miejsc parkingowych.

Do nich dołączyły dwa kolejne - na pl. Ratuszowym i na pl. Wolności. Zamontowane zostały już także tzw. znaki VMS (znaki zmiennej treści), czyli tablice informujące o utrudnieniach w ruchu. Do systemu zostaną podłączone na koniec sierpnia. Ich lokalizacje to: ul. Krakowska, Bystrzańska i Cieszyńska.  

Jak informuje MZD w Bielsku-Białej, wykonawca rozbudowy inteligentnego systemu transportowego ITS jest na półmetku prac, a inwestycja przebiega zgodnie z planem. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec listopada br. Koszt rozbudowy to 13 mln zł, część pieniędzy pochodzi z UE.

bak

Foto: UM Bielsko-Biała