Oszuści mają kolejny sposób na wyłudzenie pieniędzy w internecie. Pod pretekstem zakupu za pośrednictwem serwisu OLX przesyłają link przekierowujący do łudząco podobnej witryny z instrukcją do wprowadzenia karty płatniczej. Gdy nieświadomy użytkownik wprowadzi dane, kradną pieniądze z konta.

Jak informuje KMP w Bielsku-Białej, od kilku tygodni tego typu oszustwa coraz częściej są zgłaszane w naszym regionie. W samym tylko czerwcu oszukanych zostało siedem osób, które straciły od kilkuset do nawet kilku tys. zł. Każde zgłoszone przestępstwo przebiega podobnie. Ze sprzedającymi na platformie sprzedażowej, kontaktowały się osoby za pośrednictwem komunikatora telefonicznego, które miały być zainteresowane kupnem wystawionych przedmiotów.

Podczas korespondencji przestępcy wysyłali do sprzedających link, dzięki któremu rzekomo będzie możliwe otrzymanie zapłaty. Klikając w link następowało przekierowanie na łudząco podobną do OLX witrynę, gdzie sprzedający proszony był o podanie nr karty płatniczej, datę ważności, a co najgorsze, numer CVV, który jest jednym z zabezpieczeń uniemożliwiających nieupoważnioną transakcję, aby rzekomo pieniądze mogły wpłynąć na konto.

Następnie dochodziło do przekierowanie na stronę rzekomego banku celem weryfikacji, gdzie wg instrukcji sprzedający, aby się zalogować, był proszony o wpisanie m.in. loginu i hasła, nr PESEL, PIN-u do karty oraz nazwiska panieńskiego matki, celem uzyskania kodu i pobrania środków. Wykorzystując te dane, oszust logował się na prawdziwą stronę banku sprzedawcy dodając do konta swój nr telefonu. W tej sytuacji ostrzeżeniem powinien być otrzymany z banku SMS z informacją, że do konta przypisano nowy nr telefonu.

Przekazywane przez oszustów linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron. Dlatego za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie już nie jest takie łatwe.

bb