W najbliższą niedzielę odbędzie się druga część spaceru pt. „Przemysł nad Białą”, prowadzonego przez Piotra Keniga, kierownika oddziału Stara Fabryka w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Punktem wyjścia będzie dawna fabryka sukna Karola Brauna.

Zgodnie z planem, kolejnymi obiektami na trasie zwiedzania będą: zakład apretury rodziny Bernaczików przy ul. 1 Maja, fabryka sukna braci Thetschel przy ul. Sempołowskiej 13 oraz fabryka sukna Karola Jankowskiego przy placu Fabrycznym. Przypomniane zostaną od dawna nieistniejące, niegdyś zasilane wodami Nipru i Młynówki farbiarnie przy pl. Smolki, a także farbiarnia Kergera w Białej (obecnie gmach Banku PKO).

Po obejrzeniu dawnej fabryki sukna Sternickel & Gülcher (pomiędzy DH Klimczok i ul. Piłsudskiego) uczestnicy wycieczki poznają historię obiektów stojących w miejscu Galerii Sfera II (farbiarnia Gustawa Molendy, fabrykaka sukna Landesmann & Kornhaber, fabryka sukna Karola Riesenfeld) oraz Sfera I (przędzalnia juty i lnu Karola Samuela Schneidera, później Unia). Jako ostatnia zaprezentowana zostanie dawna farbiarnia Juliusza Schlesingera (ul. Piłsudskiego 3). Wycieczka rozpocznie się 18 lipca o godz. 10.00.

Ze względów epidemiologicznych obowiązują limity uczestników i obowiązują zapisy. Aby tego dokonać należy wysłać wiadomość na adres [email protected] lub SMS na nr tel. 693 315 998. Prosi się o podanie imienia i nazwiska oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (należy podać jej datę). Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Wycieczki są bezpłatne i dofinansowanie przez Gminę Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1 proc. podatku na rzecz OPP.

Wycieczka jest organizowana z okazji rocznicy połączenia miasta w ramach projektu edukacyjnego Stowarzyszenie Olszówka „Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta”. Program jest uzupełnieniem i kontynuacją realizowanego w roku 2020 projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. W obecnej edycji skoncentrowano się na odpowiedzi na pytanie - dlaczego dwa odrębne miasta Bielsko i Biała stały się jednym organizmem? Pretekstem do tego jest rocznica 70-lecia połączenia obu miasta.

bb