Tropikalna noc i upał z temperaturą maks. do 35 st. C - takie będą dwa najbliższe dni w Bielsku-Białej. Alert meteorologiczny drugiego stopnia wydał dla naszego regionu IMGW. Ochłodzenia spodziewajmy się dopiero pod koniec tygodnia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami obowiązuje od południa we wtorek do środy do godz. 18.00. W tym czasie w Bielsku-Białej temperatura maksymalna wyniesie we wtorek od 29 st. C do 32 st. C, a dzień później od 32 st. C do nawet 35 st. C. Bardzo ciepła zapowiada się także noc, temperatura minimalna z wtorku na środę będzie utrzymywała się w okolicy 20 st. C. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, by w trakcie upałów dzieci i osoby starsze nie wychodziły z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy. Należy nawadniać organizm - pić dużo wody, najlepiej niegazowanej. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 50-60 st. C. 

Należy ograniczyć opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godz. stosując przy tym kremy ochronne. W ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej). Okna należy otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa. Unikajmy także wysiłku fizycznego w ciągu dnia.

bb