Działania prewencyjne w sprawie walki z patologią pedofilii na terenie Bielska-Białej podejmuje policja oraz strażnicy miejscy - odpowiada wiceprezydent Adam Ruśniak na interpelację radnego Maksymiliana Prygi. Urzędnik potwierdza, że dyrektorzy szkół za pomocą elektronicznego dziennika przekazali rodzicom uczniów informację na temat zagrożenia związanego z „czarnym samochodem”, którego kierowca wabi dzieci.

Pod koniec czerwca interpelację do władz Bielska-Białej ws. podjęcia działań prewencyjnych zmierzających do efektywnej walki z pedofilią na terenie miasta złożył Maksymilian Pryga. Radny przywołał przykład szkoły podstawowej na Złotych Łanach, którego dyrekcja rozesłała do rodziców apel w związku z podejrzanym "czarnym samochodem", którego kierowca „zaprasza dzieci do środka”. Podobne komunikaty trafiły jeszcze do rodziców co najmniej dwóch innych placówek oświatowych w mieście.

Do interpelacji odniósł się wiceprezydent Adam Ruśniak, który zapewnił, że bezpośrednie działania prewencyjne w sprawie walki z patologią pedofilii na terenie Bielska-Białej podejmuje policja oraz strażnicy miejscy. - Przy pomocy monitoringu wizyjnego oraz przez patrole funkcjonariuszy monitorowana jest przestrzeń miejska, w szczególności tereny zbiorowego wypoczynku - czytamy.

Poza ściganiem sprawców, funkcjonariusze realizują także działania edukacyjne wśród młodzieży. - Funkcjonariusze podejmują działania informacyjne i prewencyjne skierowane do rodziców oraz dzieci i młodzieży zarówno w czasie roku szkolnego, jak i w okresie wakacji. Należą do nich prelekcje w placówkach oświatowych, na wakacyjnych obozowiskach harcerskich, półkoloniach, koloniach, a także podczas spotkań on-line z uczniami - wymienie zastępca prezydenta miasta.

Adam Ruśniak dodaje, że Straż Miejska w Bielsku-Białej zamieściła na swojej stronie internetowej artykuł ze wskazówkami, których przestrzeganie może ustrzec dzieci przed czyhającymi na nie zagrożeniami (dostępny TUTAJ), z kolei policja realizuje dwa programy zatytułowane „Bezpieczne wakacje” oraz „#Niebajka o porwaniu”. Anonimowe zgłaszanie niepokojących zdarzeń umożliwia mieszkańcom miasta aplikacja na smartfona „Moja komenda”, a także „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

- Placówki oświaty na terenie miasta, w tym Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, zapewnić mogą właściwą pomoc pedagogiczną, psychologiczną i terapeutyczną pokrzywdzonym, co jest najważniejszym aspektem procesu rozwiązywania poruszanego problemu - przekonuje wiceprezydent Bielska-Białej. Na koniec odpowiedzi urzędnik przyznaje, że dyrektorzy szkół prowadzonych przez miasto, jak i placówek niepublicznych, za pomocą elektronicznego dziennika przekazali rodzicom informację związaną z zagrożeniem związanym z „czarnym samochodem”, którego kierowca wabi dzieci do środka.

bak