Od 1 lipca można składać wnioski na dotację w ogólnopolskim programie Mój Prąd. W tym roku dotacja do mikroinstalacji fotowoltaicznej wynosi maksymalnie 3 tys. zł. Z programu skorzystało dotychczas 211 tys. beneficjentów.

Mój Prąd 3.0

Trzecia edycja rządowego programu wystartowała 1 lipca. Od czwartku można więc składać wnioski na dotację. Nabór przewidziany jest do 22.12.2021 lub do wyczerpania alokacji środków. Główny cel programu to zwiększenie produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, a konkretnie z mikroinstalacji fotowoltaicznych. W trzeciej edycji programu nie zmieniły się wymogi co do mocy zainstalowanej instalacji. Zmianie uległa jednak kwota dotacji. Warto zwrócić także uwagę na sposób składania wniosku. Możliwe jest to wyłącznie elektronicznie. Wnioski w formie papierowej, złożone do NFOŚiGW, będą automatycznie odrzucane. Więcej na temat programu Mój Prąd 3.0 przeczytacie tutaj: https://ekosun.pl/dotacje/moj-prad-2021/

Jakie instalacje obejmuje program Mój Prąd?

W programie Mój Prąd ujęte zostały ujęte mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW. Jak zapowiada prezes NFOŚiGW kolejna edycja - Mój Prąd 4.0 - będzie obejmowała dofinansowania nie tylko do fotowoltaiki, ale także np. do magazynów energii. W 2022 większa uwaga ma skupiać się na motywowaniu prosumenta do autokonsumpcji wytworzonej energii.

Beneficjenci programu Mój Prąd 3.0?

Beneficjentami programu są prosumenci, czyli osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową. Dofinansowanie do zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej mogą uzyskać osoby, których instalacje zostały bądź zostaną uruchomione między 1.02.2020, a 22.12.2021. Dotacja obejmuje jedynie nowe instalacje, zatem nie ma możliwości otrzymania dofinansowania na rozbudowę już zainstalowanej instalacji.

Czy wszyscy otrzymają zwrot?

Wnioski w Programie Mój Prąd 3.0 można składać wprawdzie do 22.12.2021, jednak nie warto czekać z tym do ostatniej chwili. W ubiegłorocznej edycji programu - Mój Prąd 2.0, mimo zwiększenia alokacji środków, ok. 25 tys. prosumentów nie otrzymało dofinansowania. Prosumenci maja możliwość ponownie złożyć wniosek i starać się o dofinansowanie w edycji Mój Prąd 3.0. Podobna zasada ma dotyczyć kolejnej edycji. Jej ostateczny kształt poznamy pewnie dopiero w przyszłym roku. Jak pokazuje zmiana wysokości dotacji w tej edycji, działania NFOŚiGW nie zawsze udaje się przewidzieć.

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wypełnianiu wniosku, bądź chcesz sprawdzić opłacalność instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu, najlepiej skonsultuj się z doświadczonym doradcą. Możesz każdego dnia zrobić to w biurze firmy Ekosun z Bielska- Białej (ul. Karpacka 15) bądź umówić się na bezpłatną konsultację pod numerem: 730 100 725. Szczegóły na stronie: www.ekosun.pl

Artykuł sponsorowany