Od 1 lipca br. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej wznowi porody rodzinne - dowiedział się portal. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną wprowadzono zasady, których muszą przestrzegać osoby chcące uczestniczyć w tym ważnym i pięknym wydarzeniu. Osoba towarzysząca musi mieć być wyposażona w komplet ochronny, który można kupić w szpitalu za 25 zł.

W trakcie porodu kobiecie będzie mogła towarzyszyć osoba, która nie wykazuje żadnych objawów infekcji oraz jest ozdrowieńcem lub została już zaszczepiona.

Jak wyjaśnia Anna Szafrańska, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, ozdrowieńcy muszą posiadać certyfikat ozdrowienia lub dowód przebytej infekcji w postaci wyniku badania PCR. Natomiast osoby zaszczepione powinny mieć przy sobie dokument potwierdzający przyjęcie szczepionek przeciwko SARS CoV-2 lub unijny certyfikat Covid. Ostatnia dawka szczepionki dwudawkowej lub szczepionka jednodawkowa powinna być przyjęte co najmniej 14 dni przed terminem porodu

Zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego, pomieszczenie, gdzie będzie odbywał się poród rodzinny zostanie dokładnie wywietrzone. Osoba towarzysząca musi mieć na twarzy maskę, dokładnie zasłaniającą nos i usta, a także rękawiczki i fartuch jednorazowy. Komplet ochronny można kupić w Szpitalu Wojewódzkim za 25 zł.

bb