Jeszcze w lutym Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej opublikował komunikat o planowanym rozszerzeniu stref płatnego parkowania w śródmieściu. Mimo to wielu bielszczan zdziwiły teraz tabliczki informujące o płatnym parkingu, które z dnia na dzień pojawiły się w miejscach, gdzie pracujący w tych okolicach mieszkańcy zwyczajowo pozostawiali swoje samochody. Znaki te zaczną obowiązywać od 1 lipca.

- We wtorek zauważyłam, że na ul. Bohaterów Warszawy pojawiły się znaki mówiące o parkingu płatnym. Nigdy w tym miejscu opłat nie było. Póki co znaki są zaklejone taśmą, ale domyślnie opłaty pewnie będą pobierane. Czy była jakaś informacja, gdzie mają parkować osoby pracujące w centrum miasta? - pyta zaskoczona bielszczanka.

Rozszerzenie na wniosek… mieszkańców

Istotnie, informacja o rozszerzeniu stref parkowania była publikowana przez lokalne media, także przez nasz portal. W MZD usłyszeliśmy, że rozszerzenie strefy płatnego parkowania obejmującej śródmieście odbywa się na wniosek… mieszkańców.

- Wychodząc m.in. naprzeciw wnioskom, z dniem 1 lipca br. rozszerzony zostanie obszar obecnej strefy płatnego parkowania o kolejne ulice zlokalizowane w ścisłym centrum miasta, w tym także o ul. Bohaterów Warszawy. Dla mieszkańców zameldowanych na stałe lub czasowo w obszarze nowo powstałej strefy oraz przedsiębiorców prowadzących w niej swoją działalność istnieje możliwość ubiegania się o wydanie abonamentu parkingowego. W związku z rozszerzeniem strefy ceny aktualnych abonamentów nie ulegają zmianie i wynoszą odpowiednio dla abonamentu mieszkańca 100 zł/rok oraz dla abonamentu przedsiębiorcy 140 zł/miesiąc. W przypadku osób pracujących w śródmieściu Bielska-Białej, Miejski Zarząd Dróg umożliwia bezpłatne skorzystanie z postoju pojazdu na parkingu przy skrzyżowaniu ul. Broniewskiego i ul. PCK a także na placu parkingowym przy ul. Kopernika oraz przy zbiegu ulic Krakowskiej i Lwowskiej. Istnieje również możliwość wykupienia preferencyjnego abonamentu w kwocie 50 zł uprawniającego do 3-miesięcznego postoju na parkingu przy ul. Rychlińskiego (obok Stadionu Miejskiego) - poinformowano portal w Miejskim Zarządzie Dróg.

Wydawać by się mogło, że w lepszej sytuacji są mieszkańcy ścisłego centrum niż osoby przyjeżdżające tam tylko do pracy. Z ideą abonamentu parkingowego w śródmieściu dla jego mieszkańców nie do końca zgadza się jednak radny Andrzej Gacek (PiS), który złożył w tej sprawie interpelację.

Do seniorów przyjeżdżają opiekunowie

- Mieszkańcy śródmieścia zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję w sprawie parkowania. Przedstawili niedogodności aktualnego rozwiązania bazującego na wydawaniu abonamentu przypisanego do numeru rejestracyjnego samochodu. Rozwiązanie takie nie uwzględnia mieszkańców, którzy nie są posiadaczami samochodu. Do tej grupy licznie należą seniorzy, do których przyjeżdżają opiekunowie, członkowie rodziny. Proszę o wnikliwą analizę spraw związanych z parkowaniem mieszkańców śródmieścia. Wnioskuję o rozważenie wprowadzenia systemu mieszanego, tak aby była możliwość przypisania abonamentu mieszkańcowi, który nie jest posiadaczem samochodu - interpeluje radny.

Od 1 lipca strefa parkowania rozrośnie się o dwa obszary w centrum miasta ograniczone ulicami Chopina, Listopadową, Frycza Modrzewskiego oraz 1 Maja, PCK, Broniewskiego, Dworkową, Sempołowskiej i Dmowskiego.

Adam Kanik