Instalacje fotowoltaiczne to sposób na obniżenie kosztów stałych przedsiębiorstwa. Nic więc w tym dziwnego, że stale wzrastające opłaty za energię elektryczną skłaniają przedsiębiorców do inwestycji w fotowoltaikę. Produkcja energii z promieni słonecznych to sposób na realne oszczędności, który coraz chętniej wykorzystują także firmy z Bielska-Białej.

Martes Sport z kolejną instalacją

Na dachu budynku firmy Martes Sport z Bielska-Białej w maju pojawiła się kolejna instalacja fotowoltaiczna. W pierwszą instalację o mocy 49,5 kWp przedsiębiorstwo zainwestowało w lipcu 2020. Korzyści, jakie przyniosło zamontowanie fotowoltaiki, a co za tym idzie także ograniczenie kosztów energii elektrycznej sprawiło, że w tym roku firma zdecydowała się podwoić instalację.

W maju br. na dachu budynku przy ul. Malowany Dworek pojawiła się zatem kolejna instalacja - także o mocy 49,5 kWp. Jak wyznaje kierownik IT Martes Sport Marcin Smołka, motywacja do wykorzystania odnawialnych źródeł energii była podwójna. - Pragniemy być ekologiczni, fotowoltaika wpisuje się w nasze działania na rzecz ekologii, a poza ekologią pozwala zoptymalizować koszty energii elektrycznej. Wykonawcą obu inwestycji była firma Ekosun z Bielska-Białej (www.ekosun.pl) specjalizująca się w rozwiązaniach wykorzystujących OZE - pompach ciepła i instalacjach PV.

- Kompetencje oraz doświadczenie specjalistów Ekosun sprawiły, że to właśnie z tą firmą zdecydowaliśmy się dwukrotnie zrealizować naszą inwestycję. I nie zawiedliśmy się. Po raz kolejny jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu obsługi, dobranych komponentów i montażu instalacji fotowoltaicznej - przyznaje Marcin Smołka. Wiele firm w regionie z podobnych przyczyn zdecydowało się zainwestować w fotowoltaikę właśnie z Ekosun.

Jakie instalacje wybierają przedsiębiorcy z Bielska-Białej?

- Najczęstszym wyborem przedsiębiorców jest inwestycja w mikroinstalacje fotowoltaiczne, czyli takie, których wielkość nie przekracza 50 kWp. To w wielu przypadkach najbardziej opłacalne rozwiązanie, bo pozwala na lepsze zarządzanie nadwyżkami energii. Nie wiąże się również z koniecznością przygotowywania kosztownej dokumentacji, nie wymaga koncesji. Mikroinstalacje także bezpłatnie podłączymy do sieci. Niezwykle ważne jest jednak optymalne dopasowanie rozwiązań do potrzeb przedsiębiorstwa. Moc instalacji powinna być oszacowana w ten sposób, aby poziom autokonsumpcji wyprodukowanej energii zbliżył się maksymalnie do 100 proc. Ważne też, by przygotowanie, projekt i montaż instalacji był wykonany przez doświadczonych profesjonalistów, na wysokiej klasy komponentach - to kluczowe kwestie dla opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. W firmach, w których zapotrzebowanie na energię jest dużo większe, instalacje o mocy do 50 kWp mogą okazać się niewystarczające. Wówczas warto przedyskutować z doradcą technicznym budowę większej instalacji PV. Każda firma jest indywidualnym przypadkiem - i tak też go rozpatrujemy. Tutaj nie ma mowy o schematycznym, masowym działaniu - mówi szef działu technicznego Ekosun Ireneusz Grzejszczak. Może dlatego tak wiele firm w regionie zaufało właśnie firmie Ekosun.

Firmy z Bielska-Białej inwestują w fotowoltaikę

Szacuje się, że rachunki za energię elektryczną w przedsiębiorstwie mogą stanowić aż 20 proc. kosztów stałych przedsiębiorstwa. Sukcesywne podnoszenie opłat za prąd oraz wprowadzenie opłaty mocowej w 2021 sprawiło, że zainteresowanie produkcją własnego prądu stało się jeszcze większe. Z danych, jakie udostępnia firma Ekosun wynika, że instalacje firmowe stają się równie popularne co fotowoltaika w gospodarstwach domowych. Firma Ekosun jest wykonawcą wielu firmowych instalacji w Bielsku-Białej. Ma na swoim koncie realizacje dla firm: Eurolamp., Wulcam, Audiofonika, ZF, Tech Automation, Astar, Bulten, El Project, a także dla szpitala w Bystrej. Więcej o rozwiązaniach dla firm przeczytacie TUTAJ.

Potrzebujesz konsultacji dla swojego przedsiębiorstwa bądź gospodarstwa domowego? Skontaktuj się z doradcą technicznym Ekosun: https://ekosun.pl/kontakt/.

Artykuł sponsorowany