Urząd Miejski w Bielsku-Białej ogłosił przetarg na adaptację nieruchomości przy ul. Krasińskiego na potrzeby prowadzenia Centrum Aktywności Społecznej. Celem przebudowy jest ujednolicenie trzech układów konstrukcyjnych dobudowanych w różnym okresie oraz nadanie obiektowi estetycznego charakteru, który równocześnie będzie nawiązywał do historycznej zabudowy. W budynku powstaną m.in. pracownie fotografii, filmowa oraz dziennikarska.

Opracowanie dotyczy przebudowy, nadbudowy i zmiany sposobu użytkowania budynku z wydzieloną funkcją mieszkalną znajdującego się przy ul. Krasińskiego w Bielsku-Białej oraz propozycji zagospodarowania podwórka znajdującego się wewnątrz kwartału budynków. Na podstawie szczegółowych oględzin stan obiektu ocenia się jako dobry, nadający się do remontu.

Powiększona bryła budynku

Nieruchomość posiada trzy układy konstrukcyjne dobudowane w różnym okresie. Celem przebudowy jest ich ujednolicenie oraz nadanie obiektowi estetycznego charakteru, który równocześnie będzie nawiązywał do historycznej zabudowy. Każdy z trzech budynków posiada dach na różnej wysokości, zróżnicowane poziomy stropów i posadzek. Projekt zakłada przebudowę i nadbudowę budynku w taki sposób, aby całość kubatury umieścić pod dachem z jednym stałym poziomem kalenicy.

Dodatkowo nad każdym ze skrzydeł budynku zaprojektowano lukarny rozłożone symetrycznie w stosunku do elewacji. Przestrzeń lukarn zwiększy powierzchnię użytkową poddasza w przypadku późniejszej adaptacji na cele Centrum Aktywności Społecznej. Zabieg ten doda powiększonej bryle budynku większej dynamiki oraz doda kolejną cechę wspólną z otoczeniem. Zaprojektowano nowe podłogi na gruncie w celu uzyskania jednakowych wysokości posadzki w pomieszczeniach.

Elewacja w jasnych tynkach

Układ lizenowo-ramowy na elewacji skrzydła zachodniego zostanie zachowany, natomiast elewacje skrzydła wschodniego będą bezpośrednio nawiązywać do starszego budynku wprowadzonym symetrycznie rytmem okien i drzwi. Całość elewacji będzie utrzymana w jasnych tynkach, natomiast dach projektuje się jako grafitową blachę na rąbek stojący. Wszystkie inne elementy oraz detale budynku, takie jak rynny obróbki blacharskie parapety wykonane zostaną również w szarości.

W budynkach zaprojektowano pracownie fotografii, filmową, graficzną oraz dziennikarską przeznaczone głównie dla fundacji ZRÓBMY.TO, salę wielofunkcyjną i językową przewidziana dla Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia (sala wielofunkcyjna z możliwością wyjścia do istniejącego ogródka i blok biurowy m.in. z gabinetem psychologa) oraz pomieszczenia administracji budynku. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał osiem miesięcy na realizację prac. Adaptacja nieruchomości będzie kosztować szacunkowo ok. 1,45 mln zł.

Bartłomiej Kawalec

Foto: Google Maps