Grupa radnych złoży wniosek o odebranie biskupowi seniorowi Tadeuszowi Rakoczemu tytułu Zasłużonego dla Bielska-Białej - dowiedział się nasz portal. Wniosek zostanie skierowany do przewodniczącego Rady Miejskiej przed czerwcową sesją i jest następstwem komunikatu Stolicy Apostolskiej, która ukarała byłego ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej w związku z nadużyciami seksualnymi popełnionymi przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich.

Komunikat w sprawie biskupa seniora Tadeusza Rakoczego pojawił się na stronach Archidiecezji Krakowskiej w ub. piątek. Z Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi” wynikają przepisy, które stosuje się w przypadku zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa seksualnego wobec osoby małoletniej lub bezradnej przez duchownych, osoby konsekrowane i członków stowarzyszeń życia apostolskiego. Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich.

Diecezja przyjęła do wiadomości

Watykan zakazał duchownemu m.in. uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz nakazał mu prowadzenie życia w duchu pokuty i modlitwy oraz wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa. W komunikacie nie ujawniono, jakich konkretnie spraw dotyczyło postępowanie, ale można przypuszczać, że chodzi o molestowanie Janusza Szymika, b. ministranta parafii w Międzybrodziu Bialskim. Jego oprawcą był ksiądz Jan Wodniak.

Do przestępstw o charakterze pedofili dochodziło w latach 80. Szymik kilkanaście lat później poinformował bp. Rakoczego o czynach księdza Wodniaka, ale hierarcha nie podjął oczekiwanych działań. Do sprawy odniosła się także diecezja bielsko-żywiecka, która po komunikacie Stolicy Apostolskiej wydała własne oświadczenie. - Diecezja przyjęła do wiadomości decyzję będącą wynikiem postępowania przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską, ogłoszoną w komunikacie Archidiecezji Krakowskiej z dnia 28 maja 2021 roku ws. sygnalizowanych zaniedbań bp. seniora Tadeusza Rakoczego.

Obrońca biednych i pokrzywdzonych

Osobną sprawą pozostaje tytuł Zasłużonego dla Bielska-Białej przyznany bp. Rakoczemu 25 sierpnia 2009 roku uchwałą Rady Miejskiej. W jej uzasadnieniu wskazano biskupa jako „osobę o niekwestionowanym autorytecie moralnym, żywo interesującą się i uczestniczącą w życiu Bielska-Białej, wybitnego duszpasterza, zabiegającego o rozwój duchowy mieszkańców naszego miasta i regionu, propagatora ekumenizmu, wielkiego społecznika, obrońcę biednych i pokrzywdzonych, mecenasa nauki i kultury, dla którego zawsze najwyższą wartością pozostaje Człowiek”.

Po komunikatach Watykanu w ostatnich miesiącach odbierano tytuły innym hierarchom kościelnym - abp Leszek Sławoj Głódz przestał być Honorowym Obywatelem Warszawy, a oskarżany o czyny pedofilskie kardynał Henryk Gulbinowicz nie jest już Honorowym Obywatelem Wrocławia. Prałat Henryk Jankowski stracił podobne wyróżnienie w Gdańsku.

Jak dowiedział się portal, przed czerwcową sesją Rady Miejskiej formalnie zgłoszony zostanie projekt uchwały w sprawie odebrania bp. Rakoczemu tytułu Zasłużonego dla Bielska-Białej. - W mojej ocenie tego tytułu należy go pozbawić - mówi Dariusz Michasiów z klubu Wspólnie dla Bielska-Białej. Podobnego zdania jest jego klubowa koleżanka, radna Dorota Piegzik-Izydorczyk. Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej podkreśla, że zarzuty wobec bp. Rakoczego potwierdził papież Franciszek. - To nie jest polityka.

Sprawa będzie omawiana przez kluby

Kilka dni przed sesją zaplanowaną na 24 czerwca o sprawie debatować ma klub Wspólnie dla Bielska-Białej i wtedy ostatecznie okaże się, ilu radnych poprze wniosek. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy radnego Janusza Buzka z klubu PiS oraz Tomasza Wawaka z Niezależnych.BB, ale jednoznacznych odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Sprawa z pewnością będzie omawiana przez ich kluby.

- U nas nie ma dyscypliny klubowej, więc każdy zagłosuje według własnego sumienia. Nie chcę mówić za koleżankę i za kolegów - będziemy to omawiać na spotkaniu klubu. Sprawa biskupa Rakoczego będzie miała swój dalszy ciąg na poziomie struktur kościelnych i być może sądów. Są to instytucje, w których kompetencjach leżą kwestie ocenienia sprawy i przede wszystkim zadośćuczynienia ofiarom. Wygląda na to, że sprawa pana Janusza Szymika zmierza w dobrym kierunku. Szkoda tylko, że dopiero po tak wielu latach - dodaje radny Tomasz Wawak z klubu Niezależni.BB.

Sprawie przygląda się Przemysław Koperski, poseł Lewicy. - Moje stanowisko jest jednoznaczne - w przypadku bp. Rakoczego wszystkie tytuły honorowe powinny zostać odebrane. Nie tylko w Bielsku-Białej, ale również w Oświęcimiu, Kętach, a także tytuł doktora honoris causa Akademii Techniczno-Humanistycznej. Szanując ból ofiar pedofili w kościele, powinno stać się to natychmiast. W świetle informacji płynących z Watykanu to moralny obowiązek m.in. radnych Rady Miejskiej Bielska-Białej.

Bartłomiej Kawalec

Na zdjęciu: bp Tadeusz Rakoczy odbierający tytuł Zasłużonego dla Miasta, fot. UM Bielsko-Biała