Rada Miejska Bielska-Białej nie poprze petycji Tymczasowej Rady Stanu Narodu Polskiego Społecznego Komitetu Konstytucyjnego ws. warunkowego i chwilowego poparcia organizacji jako „sterującej państwem”. Petycję negatywnie zaopiniowała Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.

Wnoszący petycję wskazał, aby Rada Miejska Bielska-Białej przyjęła odpowiednią formułę poparcia Tymczasowej Rady Stanu Narodu Polskiego Społecznego Komitetu Konstytucyjnego i zaproponował stosowne brzmienie uchwały. W jej zapisach miałyby się znaleźć m.in. stwierdzenia, że radni „jako świadomi i odpowiedzialni reprezentanci Narodu Polskiego na naszym gminnym terytorium (…)” w przypadku braku Rządu i Prezydenta - umocowują „warunkowo i chwilowo jako organ sterujący państwem polskim i jako organ reprezentujący Naród Polski na zewnątrz w kontaktach z zagranicą, Tymczasową Radę Stanu Narodu Polskiego Społeczny Komitet Konstytucyjny”.

Petycję negatywnie zaopiniowała Komisja Skarg, Wniosków i Petycji. Projekt uchwały w tej sprawie trafił już do Biura Rady Miejskiej. Z konkluzji tego dokumentu wynika, że przedmiot postulowanej do podjęcia uchwały - udzielenia poparcia dla Rządu Tymczasowej Rady Stanu Narodu Polskiego Społecznego Komitetu Konstytucyjnego - nie mieści się w zakresie zadań i kompetencji Rady Miejskiej Bielska-Białej.

 - Zgodnie z art. 7 Konstytucji RP organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Rada Miejska Bielska-Białej może podejmować uchwały tylko w granicach zadań gminy i powiatu, w szczególności w sprawach publicznych o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżonych ustawami na rzecz innych podmiotów. Żaden z przepisów prawa nie obejmuje swym zakresem możliwości umocowania przez Radę Miejską jakichkolwiek organów innych podmiotów jako organów „sterujących państwem polskim” czy też wskazywania osób do „wsparcia funkcji zarządczych w resortach państwowych”, ani też do podejmowania jakichkolwiek działań władczych - brzmi uzasadnienie uchwały.

bak