Wiele osób szuka nowoczesnych rozwiązań pracy nad deklaracjami podatkowymi. Jedną z takich opcji jest z pewnością Twój e-PIT. Pozostaje więc pytanie, jak w praktyce złożyć PIT w tym systemie i rozpocząć pracę z usługą zapewnianą przez Krajową Administrację Skarbową? Warto już teraz przyjrzeć się najważniejszym krokom, które czekają podatnika - od logowania do złożenia Twój e-PIT.

Logowanie do Twój e PIT

Twój e-PIT dostępny jest po zalogowaniu do systemu Twój e-PIT, co jest możliwe w trzech różnych opcjach:

  1. po pierwsze, za pomocą loginu.gov, czyli poprzez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną;

  2. po drugie, za pomocą wpisania danych identyfikacyjnych (najpierw numeru PESEL albo NIP i daty urodzenia, następnie kwoty przychodu z deklaracji za rok 2019, na końcu kwoty przychodu z jednej z informacji od pracodawców, np. PIT-11 za 2020 rok oraz potwierdzając powyższe dane poprzez wprowadzenie kwoty nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za rok 2019. Jeżeli natomiast podatnik i otrzymał informację od organu rentowego (PIT - 40A) i w 2019 nie rozliczał samodzielnie zeznania, powinien podać kwotę nadpłaty lub do zapłaty z PIT-40A);

  3. trzecią możliwością jest opcja zalogowania się przy użyciu specjalnej aplikacji mObywatel.

Wybór Twój e-PIT i możliwe działania

Po wybraniu Twój e-PIT podatnik ma zasadniczo cztery drogi postępowania:

  • zaakceptowanie przygotowanego zeznania;

  • dokonanie zmian z przygotowanym PIT;

  • odrzucenie deklaracji;

  • brak podjętych działań.

ad. 1 Akceptacja Twój e-PIT

W przypadku zaakceptowania przygotowanego zeznania podatnik może wysłać je oraz pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

ad. 2 Zmiana

W ramach zmian w Twój e-PIT podatnik może wybrać kilka opcji proponowanych przez ustawodawcę. Zasadniczo dzielą się na cztery rodzaje zmian. Po pierwszą, są to zmiany dotyczące sposobu rozliczenia, a wybór dotyczy rozliczenia indywidualnego, rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Po drugie, zmiana może dotyczyć wskazania organizacji pożytku publicznego (tzw. OPP), której podatnik chciałby przekazać swój 1% podatku. Trzecia zmiana (czy raczej jej rodzaj) to zmiana ulg poprzez zmianę danych lub dodanie ulgi np. dotyczących ulgi na dzieci. Czwarta kategoria zmian dotyczy dodawania innych danych, takich np. jak odliczenia, ulgi, itp.

Po wprowadzeniu zmian należy je zaakceptować oraz wysłać deklarację Twój e-PIT. Po tym podatnik jako dowód spełnienia swojego obowiązku może pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

ad. 3 Odrzucenie

Podatnik może odrzucić przygotowany PIT. W takiej sytuacji jego Twój e-PIT nie zostanie złożony, a przygotowane w systemie zeznanie nie zostanie wzięte pod uwagę przez organy podatkowe.

Co ważne, w sytuacji, jeżeli podatnik chciałby rozliczyć się indywidualnie w sposób inny niż Twój e-PIT, nie musi odrzucać deklaracji stworzonej w tym systemie. Jeżeli złoży swój indywidualny PIT, to z zasady będzie miał on pierwszeństwo przed Twoim e-PIT-em.

ad. 4 Brak działania

Ostatnią możliwością przy usłudze Twój e-PIT jest tzw. nicnierobienie. W takiej sytuacji system został zaprojektowany tak, aby 30 kwietnia rozliczenie PIT przygotowane przez urząd zostało uznane za złożone, chyba że podatnik przednio rozliczył się w innej formie.

Artykuł sponsorowany