Spółka wodociągowa Aqua rozstrzygnęła konkurs na opracowanie koncepcji krytej pływalni, która w perspektywie trzech lat powstać ma na osiedlu Polskich Skrzydeł w Bielsku-Białej. Zgodnie z zasadami konkursu, autor zwycięskiej pracy zostanie zaproszony do udziału w postępowaniu o udzielenie zmówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Parku Edukacji Ekologicznej „Aqua” przy ul. Tańskiego ogłoszono w październiku ub. roku. Obiekt ma powstać do 2024 i kosztować ponad 60 mln zł. Zgodnie z wytycznymi, powinien składać ma m.in. z czterech sal edukacyjnych z holem wystawienniczym, kompleksu basenowego z niecką sportową (osiem torów i widownia), niecek do nauki pływania, rekreacyjnej, solankowej i dla niemowląt oraz zjeżdżalni.

Część rekreacyjna kompleksu na osiedlu Polskich Skrzydeł będzie wyposażona w saunę z lodopadem, grotę solną, łaźnię piwną oraz kawiarnię. Oprócz tego obiekt powinien dysponować lokalem gastronomicznym na sto osób. Całość obsługiwać ma parking podziemny i nadziemny na 300 miejsc wraz z myjnią samochodów w części podziemnej.

Ostateczne w konkursie wpłynęło sześć prac. Każdą ocenił sąd konkursowy złożony z architektów, inżynierów oraz artysty plastyka. Wśród kryteriów oceny były m.in. jakość rozwiązań funkcjonalno-użytkowych, efektywność energetyczną oraz walory architektoniczno-urbanistyczne. Autorem zwycięskiej koncepcji została firma AM Architekci Aneta Mazur z Mazańcowic, która zostanie zaproszona do udziału w postępowaniu o udzielenie zmówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki. Nagrody finansowe przygotowano dla autorów prac, które zajęły miejsca numer dwa i trzy, a także dla pracy, która otrzymała wyróżnienie.

bak

Na zdjęciu tytułowym: zwycięska praca AM Architekci