Wczoraj zmarł ks. prałat Krzysztof Ryszka, emerytowany proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej (przy dworcu). Przeżył niespełna 72 lata. 11 kwietnia obchodziłby 47. rocznicę swych święceń kapłańskich. Jako emeryt był rezydentem parafii św. Franciszka z Asyżu w bielskiej Wapienicy.

Urodził się 10 sierpnia 1949 w bielskich Aleksandrowicach. Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej. W 1967 został przyjęty do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Zmuszony był odbyć dwuletnią zasadniczą służbę wojskową w kleryckiej jednostce specjalnej w Bartoszycach. W 1970 podjął przerwane studia filozoficzno-teologiczne.

11 kwietnia 1974 przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Herberta Bednorza. Był wikariuszem, a następnie proboszczem w parafiach na Górnym Śląsku, w Wiśle Głębcach i w Zabrzegu. Po powstaniu diecezji bielsko-żywieckiej został notariuszem kurii w Bielsku-Białej. W latach 2003-2018 proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.

bb

Foto: diecezja bielsko-żywiecka