Jak dotąd, w Bielsku-Białej zaszczepiono przeciwko COVID-19 tylko ok. 20 proc. populacji miasta. Rekordowo pod tym względem prezentuje się Rzeszów, gdzie wykonano 119 tys. szczepień, co stanowi blisko 63 proc. mieszkańców miasta. Duża wyższa wyszczepialność niż w Bielsku-Białej jest także w kilkunastu innych największych miastach w Polsce.

W Rzeszowie wykonano dotąd 119 tys. szczepień na 190 tys. mieszkańców. Liczba szczepień odpowiada ponad 62,8 proc. populacji miasta i jest zdecydowanie wyższa niż w kolejnych w tym zestawieniu największych miastach kraju. Jak wyliczył Rafał Mundry z Uniwersytetu Wrocławskiego, kolejne pod tym względem po stolicy województwa podkarpackiego są Katowice (39,28 proc.), Poznań (36,39 proc.), Lublin (33,64 proc.), Białystok (33,53 proc.), Gdańsk (31,99 proc.), Kraków (30,41 proc.), Wrocław (29,72 proc.), Kielce (28,73 proc.), Warszawa (27,6 proc.), Łódź (26,88 proc.) i Szczecin (26,46 proc.).

Jak na tym tle wypada Bielsko-Biała? Według GUS, w naszym mieście mieszka ok. 170 tys. osób. Ostatni raport opublikowany na stronach Ministerstwa Zdrowia wskazuje, że w Bielsku-Białej wykonano dotychczas ponad 34,6 tys. szczepień. To niewiele ponad 20,3 proc. populacji stolicy Podbeskidzia.

Sprawą dostępności szczepionek przeciwko COVID-19 w naszym mieście zainteresował się Przemysław Koperski z Lewicy. Poseł skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego interpelację „w sprawie drastycznych różnic w poziomie dostępności i poziomu zaszczepionych w Bielsku-Białej i Rzeszowie”. Parlamentarzysta pyta w niej o poziom wyszczepienia mieszkańców obu miast oraz zwraca uwagę, że w stolicy Podkarpacia miały szczepić się w ostatnich dniach osoby poniżej 40. roku życia. - Kiedy 20-i 30-letni mieszkańcy Bielska-Białej będą mogli bez skierowań i rejestracji zaszczepić się przeciwko COVID-19 na wzór mieszkańców Rzeszowa? - pyta poseł Koperski.

Zdaniem polityków opozycji, wysoka wyszczepialność w Rzeszowie to efekt… przedterminowych wyborów prezydenckich w tym mieście, do których dojdzie w maju. Ministerstwo Zdrowia dementuje te doniesienia. - Wszystkie regiony szczepią w podobnym tempie. Rozmieszczenie punktów na Podkarpaciu powoduje, że mieszkańcy dużej części regionu i pobliskich powiatów korzystają ze szczepień w Rzeszowie. Liczby pokazują zaszczepionych w punktach szczepień, a nie liczbę zaszczepionych mieszkańców Rzeszowa. Wpływ na to ma także fakt, że duże punkty szczepień raportują w Rzeszowie szczepienia wykonane w całym województwie - brzmi komunikat.

bak