Decyzją prezydenta Jarosława Klimaszewskiego na terenie hali pod Dębowcem uruchomiony zostanie punkt masowych szczepień przeciwko COVID-19. Docelowo w punkcie prowadzonym przez samorząd szczepionych będzie nawet 500 osób dziennie, a szczepienia mają rozpocząć się w drugiej połowie kwietnia. Jeśli dojdzie do zapowiadanej zmiany prawa, to szczepienia będą odbywać się bez lekarskiego badania kwalifikacyjnego i wykonywać je będą także pielęgniarki, położne oraz ratownicy medyczni.

W kwietniu do Polski trafić ma ok. 7 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Dlatego rząd rozpoczął działania, których celem jest zwiększenie potencjału szczepień powszechnych. Zgodnie z wytycznymi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w każdym powiecie działać będą masowe punkty szczepień przy szpitalach. Dodatkowe punkty mogą otworzyć samorządy.

Alternatywnie punkty w namiotach

Jak dowiedział się portal, decyzją prezydenta Jarosława Klimaszewskiego w Bielsku-Białej powstanie dodatkowy punkt masowych szczepień prowadzony przez gminę. Zadaniem samorządu tworzącego punkt szczepień populacyjnych jest wybór i organizacja takiego miejsca, skompletowanie kadry medycznej tworzącej zespoły szczepień, zapewnienie odpowiedniego wyposażenia oraz zarządzanie procesem szczepień (m.in. zapisy pacjentów, zamówienia dawek, zarządzanie personelem).

KPRM sugeruje, by punkty masowych szczepień organizować w budynkach z dostępem do infrastruktury i miejsc parkingowych, np. w remizach, szkołach, domach kultury lub halach sportowych. Alternatywnie punkty tworzone mogą być w namiotach lub w systemie typu drive thru (podobnie do miejsc, gdzie pobiera się wymaz) - szczepienia mogłyby odbywać się w samochodach.

Przewiduje się, że w każdym samorządowym punkcie szczepień masowych mają pracować osoby odpowiedzialne za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W tym celu samorządy będą mogły korzystać z pomocy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych służb.

Szczepienia w części konferencyjnej

Zespoły szczepienne mają składać się z jednej do maksymalnie pięciu osób. Wśród nich będzie co najmniej jedna osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy (lekarz, ratownik medyczny lub pielęgniarka), maksymalnie dwie osoby kwalifikujące i wykonujące szczepienia (obecnie może być to tylko lekarz, ale planowana jest zmiana przepisów, która upoważni do tego także pielęgniarki, położne, felczerów i ratowników medycznych) oraz personel administracji.

Jak ustalił portal, prezydent Jarosław Klimaszewski podjął już decyzję, aby samorządowy punkt szczepień powstał na terenie hali pod Dębowcem. Do tego celu nie będzie konieczności wydzielania pomieszczeń na poziomie parkietu, ale wykorzystana zostanie tzw. część konferencyjna, która posiada oddzielne wejście i wentylację. Dzięki temu z obiektu nadal będą mogli korzystać sportowcy.

Zgodnie z wytycznymi, samorządowe punkty szczepień mają powstać do 18 kwietnia. Po tym terminie powinny rozpocząć się szczepienia populacyjne. Plan zakłada, że w powiatach powyżej 50 tys. mieszkańców każdego dnia w punkcie powinno być wykonywanych minimum 500 szczepień (jeden zespół do 100 szczepień). Od strony medycznej działalność punktu ma zabezpieczać Beskidzkie Centrum Onkologii-Szpital Miejski w Bielsku-Białej.

Bartłomiej Kawalec