Diecezja bielsko-żywiecka opublikowała zalecenia w sprawie uroczystości Wielkiego Tygodnia. Święcenia pokarmów będą odbywać się z zachowaniem zasad sanitarnych, najlepiej na zewnątrz kościoła. Kuria przypomina o obowiązującej dyspensie biskupa Romana Pindla od udziału w niedzielnej i świątecznej mszy świętej.

Zgodnie z wytycznymi przedstawionymi przez Konferencję Episkopatu Polski, o zaleceniach sanitarnych na terenie każdej diecezji decyduje biskup. Szczegółowe wytyczne przedstawione zostały już przez kurię bielsko-żywiecką, która przypomina, że podczas liturgii w kościołach może przebywać 1 osoba na 20 mkw. z zachowaniem 1,5 m odległości oraz zasłaniając usta i nos maseczką.

- Dlatego zachęcamy, aby w czasie świąt osoby, które nie mogą uczestniczyć w kościele w liturgii, uczestniczyły w niej poprzez media. Księży proboszczów prosimy, aby na drzwiach kościoła oraz na stronie internetowej parafii umieścili informacje z ilością osób, które jednocześnie mogą przebywać w kościele - apeluje diecezja. Kuria przypomina, że nadal obowiązuje dyspensa biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla od udziału w niedzielnej i świątecznej mszy dla wszystkich osób, które pragną w niej uczestniczyć, ale z powodu obostrzeń, lęku lub wieku nie mogą.

Zgodnie z wydanymi zaleceniami, w Wielką Sobotę święcenia pokarmów na terenie diecezji bielsko-żywieckiej będą się odbywać w formie, która zapewni zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia wiernych. - Najlepiej na zewnątrz kościoła, z zachowaniem dystansu 1,5 m między osobami oraz zasłaniając usta i nos maseczką. Prosimy wiernych, aby również przed i po obrzędach zachowali bezpieczny dystans.

Diecezja apeluje, by w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny proboszczowie w miarę możliwości i zgodnie z przepisami prawa kanonicznego zwiększyli liczbę odprawianych mszy świętych. - Pięknym sposobem na przeżywanie czasu świąt jest wspólna rodzinna modlitwa w domu, do której serdecznie zachęcamy. Pozwala ona nie tylko oddawać cześć Bogu, ale również budować rodzinne więzi - czytamy w zaleceniach dla proboszczy.

bak