Dobiega końca budowa nowego pawilonu Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej. Dziś przy ul. Wyzwolenia rozpocznie się procedura odbioru instalacji tlenowej. W związku z wykonaniem próby szczelności wyłączony z użytkowania zostanie blok operacyjny. Obiekt wkrótce będzie wizytować Państwowa Agencja Atomistyki.

Budowa nowego obiektu szpitalnego przy ul. Wyzwolenia rozpoczęła się jesienią 2019. W lipcu ub. roku inwestycja osiągnęła tzw. stan surowy otwarty, a następnie przystąpiono do montażu stolarki okiennej i drzwiowej oraz prac instalacyjnych. W piątek w nowym segmencie rozpocznie się procedura odbioru instalacji tlenowej. - Podłączamy nową i starą część szpitala do jednej instalacji tlenowej i wykonujemy jej próbę szczelności - tłumaczy Lech Wędrychowicz, dyrektor BCO-SM.

Odbiór Państwowej Agencji Atomistyki

W związku z procedurą odbioru na kilkadziesiąt godzin wyłączony z użytkowania będzie blok operacyjny przy ul. Wyzwolenia. - W weekend nie wykonujemy planowanych zabiegów, więc nie będzie to dla nas duży problem. Pacjenci, którzy wymagają tlenoterapii zostaną na czas odbioru przełączeni na butlę z tlenem - wyjaśnia dyrektor szpitala.

W najbliższych miesiącach obiekt wizytować będą przedstawiciele różnych urzędów i instytucji. W związku z funkcjonowaniem w strukturach BCO-SM zakładu medycyny nuklearnej wykorzystującej w leczeniu nowotworów izotopy promieniotwórcze szpital będzie musiał przejść odbiór Państwowej Agencji Atomistyki. Odbiory nowej części placówki potrwać mają kilka miesięcy.

Nowy obiekt będzie sercem szpitala

BCO-SM trwa budowa pięciokondygnacyjnego segmentu, który będzie połączony z istniejącymi budynkami. Inwestycja obejmuje również przebudowę strefy wejściowej budynku głównego, a także dróg i parkingów wewnętrznych. Nowy obiekt będzie sercem szpitala. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 4,6 tys. m2. W przyziemiu znajdzie się m.in. zakład medycyny nuklearnej i pracownia rezonansu magnetycznego, a na parterze zakład diagnostyki obrazowej wraz z pracowniami USG, TK, mammografii i biopsji stereotaktycznej. Będzie tam też izba przyjęć.

Piętra pierwsze i drugie zajmą oddziały łóżkowe z salami dwu- i trzyosobowymi oraz izolatkami (70 łóżek), a także przyporządkowane do nich bardzo przestronne łazienki dla pacjentów. Powstał specjalny pokój dzienny dla pacjentów i rodzin. Na piętrze trzecim umieszczony zostanie blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi, a także salą wybudzeń. Koszt realizacji projektu wyniesie łącznie ok. 119 mln zł przy dofinansowaniu ze środków UE w wysokości ok. 76 mln zł.

Bartłomiej Kawalec