Zdzisław Kudła, legendarny reżyser, scenarzysta, scenograf i malarz związany z bielskimi „Rysunkami”, b. dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Animacji - Krainy Nieograniczonych Możliwości. Tytuł przyznaje niezależny Festiwal O!PLA twórcom, których filmy, działalność i życiowa postawa wzbudzają podziw i uznanie.

Realizowany od 2013 roku Ogólnopolski Festiwal Animacji “O!PLA” („O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation”) jest niezależną inicjatywą będącą przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską, a także - za sprawą projektów towarzyszących - promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki.

W ciągu kilku lat swego istnienia O!PLA stała się rozpoznawalną i szanowaną na całym świecie marką promującą i wspierającą polską animację. Od początku ambicją O!PLA było docieranie ze sztuką animacji nie tylko do dużych, ale przede wszystkim do mniejszych ośrodków w kraju. Pierwsza edycja festiwalu (2013) odbyła się w 21 miejscowościach (20 miast i jedna wieś), a siódma (2019) ustanowiła do tej pory rekord, goszcząc w 105 miejscowościach.

Co roku Festiwal O!PLA przyznaje tytuł Honorowego Obywatela Animacji - Krainy Nieograniczonych Możliwości O!PLA. W 2021 laureatem tego symbolicznego i zaszczytnego tytułu został Zdzisław Kudła. 

Zdzisław Kudła jest reżyserem, scenarzystą, scenografem i malarzem, związanym z bielskimi „Rysunkami” od 1963 roku; początkowo jako dekorator (Przygody Błękitnego Rycerzyka, Bolek i Lolek na wakacjach), zaś od 1968 jako reżyser (Arena). Realizację filmów dla dzieci traktował bardziej jako „przepustkę” do autorskich wypowiedzi skierowanych do widzów dorosłych. Zdzisław Kudła był też współtwórcą opracowań plastycznych wielu filmów, w tym oryginalnej koncepcji plastycznej (wspólnie z Alfredem Ledwigiem) serii Porwanie Baltazara Gąbki, a także współtwórcą dwóch filmów pełnometrażowych: Porwanie w Tiutiurlistanie (1986) oraz Gwiazda Kopernika (2009).

W warunkach pandemii w ramach festiwalowego cyklu „na żywo, ale w domu…” odbywają się debaty z cenionymi twórcami animacji. Na luty zaplanowano spotkania on-line z filmowcami, którzy związani byli z bielską szkołą animacji - Zdzisławem Kudłą (7 lutego) i Andrzejem Orzechowskim, b. dyrektorami SFR w Bielsku-Białej oraz Leszkiem K. Talko (21 lutego) i Ireną Hussar (28 lutego). Szczegóły na stronie www.polskaanimacja.pl.

9. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA odbędzie się tradycyjnie na wiosnę, tym razem w formacie hybrydowym: on-line i w kilkunastu miejscowościach na terenie kraju. Organizator festiwalu od początku nie aplikuje o granty do Ministerstwa Kultury czy PISF, ale poszukuje innych dróg finansowania, które pozwalają uniezależnić się od decyzji osób przyznających dotacje w instytucjach państwowych (zob. TUTAJ).

bb

Foto: UM Bielsko-Biała