Po fali krytyki, która od wczoraj przetacza się przez media, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zawiesił decyzję dotycząca wznowienia od 1 lutego porodów rodzinnych. Szpital wystąpił do Rzecznika Praw Pacjenta z zapytaniem, czy może stosować przyjętą procedurę.

W opublikowanym wczoraj artykule TUTAJ informowaliśmy, że od najbliższego poniedziałku Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej wznowi porody rodzinne. Placówka zaznaczyła, że w związku z obostrzeniami sanitarnymi rodzącej pacjentce może towarzyszyć ozdrowieniec posiadający potwierdzenie przebycia zakażenia SARS -CoV-2 lub osoba, która została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi.

- Otrzymywaliśmy liczne pytaniami rodzących kobiet oraz ich rodzin, dotyczących tej kwestii. Dlatego chcieliśmy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom - tłumaczy Anna Szafrańska, rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Po fali krytyki, która 26 stycznia 2021 roku przetoczyła się przez media w związku z zapowiedzią wznowienia porodów rodzinnych placówka poinformowała dziś, że zawiesza decyzję w tej sprawie. - Wystąpiliśmy do Rzecznika Praw Pacjenta z zapytaniem, czy możemy zastosować przyjętą przez nas procedurę - tłumaczy Szafrańska.

15 lipca 2020 roku Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia dotyczące porodów rodzinnych. W dokumencie zastrzeżono, że „ostateczną decyzję o obecności osoby towarzyszącej przy porodzie powinien podjąć kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, w porozumieniu z ordynatorem oddziału położniczo-ginekologiczno, mając na uwadze lokalne względy organizacyjne, pozwalające na izolację rodzących i osób im towarzyszących”. Podkreślono również, że „szczegółowe wymagania wobec rodzących i towarzyszących im osób, powinny być ustalane w oparciu o możliwości danej placówki”.

Konsultanci krajowi w dziedzinie położnictwa i ginekologii wśród wymagań zalecanych w czasie epidemii Covid-19 wymienili niezbędne, minimalne warunki, które muszą spełnić osoby mogące towarzyszyć podczas porodu rodzinnego: wypełnienie ankiety epidemiologicznej przez osobę towarzyszącą, noszenie przez nią maski i rękawiczek, a także opuszczenie oddziału w ciągu dwóch godzin po rozwiązaniu. Rodząca wraz z osobą towarzyszącą powinna także przebywać w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej, wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny.

- Trakt Porodowy Szpitala Wojewódzkiego posiada tylko jeden, oddzielny węzeł sanitarny, co w czasie epidemii nie pozwala na zorganizowanie porodów rodzinnych dla wszystkich chętnych, którzy chcą wspierać kobiety w tych ważnych chwilach - dodaje Anna Szafrańska.

bb