Do redakcji portalu docierają głosy zaniepokojonych mieszkańców Bielska-Białej, którzy informują o wykreśleniu z rozkładu jazdy części weekendowych połączeń kolejowych ze stolicą Polski. W efekcie osoby pracujące w Warszawie mają do dyspozycji tylko jeden niedzielny kurs. PKP Intercity tłumaczy, że wszystkiemu winna jest sytuacja epidemiologiczna.

- W listopadzie odwołano pociąg IC Ondraszek, a w grudniu pociąg EIP 4500. Dochodzi do paradoksu, że Bielsko-Biała i cały region w niedzielę po godz. 8:09 rano nie mają bezpośredniego połączenia z Warszawą. Następny bezpośredni pociąg odjeżdża dopiero w poniedziałek. Osoby dojeżdżające na tydzień roboczy do pracy w stolicy nie mają zatem możliwości skorzystania w pełni z weekendu. Takiej sytuacji nie było nawet w czasie największego lockdownu w kwietniu 2020 - napisał do redakcji Czytelnik.

Sprawdziliśmy w spółce PKP Intercity, z czego wynika taki stan rzeczy. Okazuje się, że decyzje o odwołaniu części połączeń nie zostały podjęte z dnia na dzień, lecz poprzedzone były szeregiem komunikatów informacyjnych, a obecna sytuacja jest konsekwencją epidemii i mniejszej frekwencji pasażerów.

- Na skutek sytuacji epidemiologicznej obserwujemy mniejszą frekwencję w przejazdach. Aktualnie spadek rezerwacji jest na poziomie 50 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Na wiosnę część kursów także była zawieszona. W okresie letnim ruch pasażerski był większy zatem połączenia były uruchamiane. Obecnie znów widzimy mniejsze zapotrzebowanie na podróże pociągami, dlatego niektóre połączenia są odwołane. Od samego początku tej trudnej sytuacji prosiliśmy pasażerów o zwracanie uwagi na komunikaty. Dlatego w pierwszej kolejności przed planowaniem podróży należy sprawdzać informacje na naszej stronie internetowej - tłumaczy Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowa PKP Intercity.

Obecnie na stronie PKP Intercity można znaleźć listę zawieszonych bądź odwołanych połączeń kolejowych od 13 grudnia 2020 do 13 marca 2021. Kilka z nich dotyczy Bielska-Białej. Spółka zapewnia jednak, że sytuacja jest dynamiczna i jeśli będzie zapotrzebowanie, które przełoży się na frekwencję pasażerską, połączenia będą wznawiane. Do tego czasu w niedziele pozostaje jedyny bezpośredni pociąg odjeżdżający ze stacji Bielsko-Biała Główna o godzinie 08:09 bądź podróż z przesiadkami.

Adam Kanik