W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej trwa szczepienie załogi przeciwko COVID-19. Placówka nie musiała organizować takiej akcji, ale zrobiła to, aby wesprzeć Narodowy Program Szczepień oraz ułatwić skorzystanie ze szczepionki swoim pracownikom. Chęć do szczepienia zgłosiła większość personelu.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało specjalną listę szpitali węzłowych, w których szczepieni mają być pracownicy służby zdrowia, czyli osoby z tzw. grupy zero. Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej na tej liście nie ma, ale - podobnie jak inne szpitale niewęzłowe - mógł on we własnym zakresie zorganizować akcję szczepienia swoich pracowników.

- Nie musieliśmy brać udziału w tej akcji, ale chcieliśmy to zrobić, aby z jednej strony wesprzeć w ten sposób Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19, a z drugiej ułatwić szczepienia naszym pracownikom, którzy mogą przyjąć szczepionkę w miejscu pracy bez konieczności udawania się do innego szpitala - mówi Katarzyna Czauderna, p.o. dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej, która wraz z zastępcą dyrektora do spraw lecznictwa lek. med. Mirosławem Harężlakiem była w pierwszej grupie zaszczepionych pracowników.

Szpital rozpoczął akcję 4 stycznia. Większość personelu zgłosiła już chęć do szczepienia, a cały czas na listę dopisują się kolejnej osoby. Katarzyna Czauderna dodaje, że dziecięcy szpital zadeklarował także gotowość do udziału w szczepieniach populacyjnych, czyli obejmujących osoby spoza grupy zero. Akcja szczepień odbywa się w wyznaczonych pomieszczeniach pawilonu nr 5 zajmowanego przez dziecięcą psychiatrię i w żaden sposób nie zakłóca pracy tej placówki.

bb