Stopa bezrobocia w Bielsku-Białej wynosi obecnie 2,6 proc. i w listopadzie wzrosła o 0,1 punktu proc. (bezrobocie w kraju na koniec tego miesiąca wyniosło 6,1 proc.) - poinformował GUS. Z ogólnej liczby bezrobotnych zarejestrowanych w bielskim PUP prawo do zasiłku posiada 20,3 proc. osób. Jedna z firm zamierza zwolnić grupowo 19 osób.

- W listopadzie 2020 w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 177 osób w stosunku do października br. Zarejestrowano 729 osób, tj. o 129 osób więcej niż w poprzednim miesiącu, z czego 66,8 proc. to bezrobotni powracający do rejestracji po raz kolejny. Wśród nowo zarejestrowanych 53,6 proc. stanowiły kobiety. 7,1 proc. ogółu osób zarejestrowanych w listopadzie 2020 r. to osoby, które poprzednio nigdy nie pracowały - informuje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej Marek Hetnał.

W listopadzie w bielskim PUP zgłoszono 850 wolnych miejsc pracy, czyli o 32 więcej niż w miesiącu poprzednim. 19 miejsc adresowanych było do osób niepełnosprawnych. Zgłoszono 849 wakatów w ramach ofert pracy niesubsydiowanej oraz jedno miejsce subsydiowane. O tym, że pandemia destabilizuje rynek pracy najlepiej świadczy fakt, że jedna z firm hotelarskich zamierza zwolnić grupowo 19 osób.

Odnotowano 28 ofert skierowanych do osób z wykształceniem wyższym, m.in. konsultant ds. rekrutacji i obsługi klienta, specjalista ds. zakupów, przedstawiciel handlowy, specjalista ds. szkoleń, nauczyciel wychowania przedszkolnego, nauczyciele języka angielskiego oraz języka polskiego. Były 33 wolne miejsca pracy dla osób z wykształceniem średnim, m.in. operator wózka widłowego, opiekun w domu pomocy społecznej, operator maszyn do produkcji mebli, masażysta, specjalista do sprzedaży internetowej, pracownik biurowy.

Dla osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym oferowano 182 wolne miejsca pracy, m.in. operator maszyn, pracownik działu realizacji zamówień, ślusarz, elektryk, kucharz, kasjer, pracownik magazynowy, mechanik samochodów ciężarowych, jubiler, mechanik samochodowy, portier, hydraulik i elektromonter, a dla absolwentów podstawówek było 606 miejsc, m.in. kontroler jakości wyrobów przemysłowych, pomocnik budowlany, pracownik produkcji, kontroler jakości wyrobów mechanicznych, kierowca samochodu dostawczego, sprzątaczka, pakowacz ręczny, szwaczka.

- Od początku 2020 roku z aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu skorzystało łącznie 501 bezrobotnych zarejestrowanych w bielskim PUP: 162 osoby skierowano na staż, 25 na szkolenie, 24 do prac społecznie użytecznych, 46 do wykonywania robót publicznych, 46 do prac interwencyjnych, 55 do pracy w ramach refundacji kosztów wyposażenia miejsca pracy, 135 osób otrzymało dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a siedem otrzymało bon na zasiedlenie - tłumaczy dyrektor PUP Marek Hetnał.

bb