W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej rozpoczęły się szczepienia przeciwko Covid 19. Jak dowiedział się portal, w pierwszej kolejności zostanie zaszczepiony personel medyczny szpitala oraz innych bielskich placówek medycznych. Dziś rano szpital otrzymał 75 dawek, a jutro planowana jest kolejna dostawa. Łącznie w Szpitalu Wojewódzkim zaszczepionych zostanie ok. 3 tys. osób.

- Chęć zaszczepienia się zgłosiło ok. 700 pracowników naszego szpitala, czyli ponad 60 proc. załogi - informuje dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej Sabina Bigos-Jaworowska, która przyjęła szczepionkę jako pierwsza. - Ogółem mamy zgłoszenia ok. 2,3 tys. osób z personelu bielskich placówek medycznych. Jak tłumaczy pani dyrektor, koronawirusa przeszedł co trzeci pracownik szpitala. Niektórzy jeszcze chorują, a inni są na kwarantannie, dlatego na razie nie mogą przyjąć szczepionki.

Jutro kolejna dostawa szczepionek

Jedną z pierwszych osób, która została dziś zaszczepiona w bielskim szpitalu jest lek. Danuta Zimmer, kierownik oddziału patologii noworodka. - Regularnie szczepię się przeciwko grypie, a teraz czekałam na szczepionkę przeciwko Covid-19. Nawet na chwilę nie miałam wątpliwości, że trzeba zaszczepić się. Oczywiście, był stres. To jest nowa choroba, nikt z nas nie wie, jakie będą dalekosiężne jej konsekwencje, ale z wielką nadzieją przyjęliśmy możliwość podjęcia szczepień i końca epidemii.

Na dzień jutrzejszy planowana jest kolejna dostawa szczepionek. Szpital zamówił 300 sztuk. Drugą dawkę osoby dziś zaszczepione przyjmą za trzy tygodnie. W dalszych etapach szczepienia będą odbywać się w przychodniach rodzinnych. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, podać szczepionkę mogą lekarze, pielęgniarki, a także ratownicy medyczni.

- Apeluję do wszystkich, aby zgłosili się do szczepienia - mówi dyrektor Sabina Bigos-Jaworowska. - Powinniśmy to zrobić nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla naszych bliskich. Jeśli nie ma przeciwskazań medycznych, powinni zaszczepić się wszyscy, zwłaszcza personel medyczny.

Jakie są przeciwwskazania do szczepienia?

Komisja Europejska podpisała umowy zakupu szczepionek sześciu producentów. Polska zdecydowała się na przystąpienie do pięciu z tych umów i zakupu 62 mln dawek szczepionek. Ich koszt wyniesie ok 2,4 mld zł. W pierwszej kolejności szczepiona będzie kadra placówek medycznych, a następnie pracownicy sanepidów i domów pomocy społecznej.

Ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej jest najwyższe w krótkim czasie po podaniu szczepionki, stąd też osoba zaszczepiona powinna być poddana obserwacji do 15 min. z możliwością jej wydłużenia, jeżeli są takie wskazania. Przeciwwskazaniem do szczepienia jest reakcja anafilaktyczna, która wystąpiła w przeszłości po podaniu leku, szczepionki lub pokarmu, w tym ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny składnik szczepionki.

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, powszechne zapisy na szczepienia przeciwko Covid-19 rozpoczną się 15 stycznia. W następnej kolejności po służbie zdrowia szczepieni będą seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele. Szef rządu zapewnił, że szczepionek wystarczy dla wszystkich. Do końca roku do Polski ma trafić 300 tys. szczepionek Pfizer/BioNtech.

bb

Foto: Piotr Bieniecki