Najprawdopodobniej w ostatnich dniach grudnia w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności zostanie zaszczepiony personel medyczny oraz pracownicy sanepidu i domów pomocy społecznej. Jak dowiedział się portal, deklarację szczepienia podpisał co drugi pracownik Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego oraz bielskiego sanepidu. Nieznacznie większy odsetek pracowników chce zaszczepić się w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym.

Komisja Europejska podpisała umowy zakupu szczepionek sześciu producentów. Polska zdecydowała się na przystąpienie do pięciu z tych umów i zakupu 62 mln dawek szczepionek. Ich koszt wyniesie ok 2,4 mld zł. W pierwszej kolejności szczepiona będzie kadra medyczna oraz pracownicy sanepidów i domów pomocy społecznej. W Bielsku-Białej za przeprowadzenie szczepień odpowiada Szpital Wojewódzki. W dalszych etapach szczepienia będą odbywać się w przychodniach rodzinnych.

Pełna ochrona po siedmiu dniach

W puli dostępnej dla Polski przewiduje się zarówno szczepionki wymagające standardowego zimnego łańcucha, czyli stałej kontrolowanej temperatury 2-8 st. C w procesie przechowywania oraz transportu, jak szczepionki bazujące na mRNA wymagające ultra niskich temperatur (-75 st. C) przy przechowywaniu powyżej pięciu dni. Transport będzie odbywał się przy użyciu specjalistycznej floty z instalacją chłodniczą lub w specjalnych urządzeniach przewozowych.

Jak czytamy w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19, zabezpieczone zostały zdolności magazynowe umożliwiające przechowywanie dostaw szczepionek w warunkach zimnego łańcucha, jak i ultra niskich temperatur. Szczepionki podawane są domięśniowo. Schemat szczepienia obejmuje podanie dwóch dawek w odstępie 3-4 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki lub jednej dawki. Pełna ochrona pojawia się po siedmiu dniach od podania ostatniej. Transze szczepionek będą dostarczane w taki sposób, aby zabezpieczyć obydwie wymagane dawki.

Konsultacje medyczna przed szczepieniem

Wykonanie szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 zostanie poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym, aby zidentyfikować ewentualne przeciwwskazania oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia błędów medycznych i niepożądanych odczynów poszczepiennych. Szczepienia będą realizowane z zastosowaniem ogólnych zasad dotyczących realizacji szczepień z zastrzeżeniem, że należy je wykonać z zachowaniem dwutygodniowego odstępu od innych szczepień.

Ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej jest najwyższe w krótkim czasie po podaniu szczepionki, stąd też osoba zaszczepiona powinna być poddana obserwacji do 15 min. z możliwością jej wydłużenia, jeżeli są takie wskazania. Przeciwwskazaniem do szczepienia jest reakcja anafilaktyczna, która wystąpiła w przeszłości po podaniu leku, szczepionki lub pokarmu, w tym ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny składnik szczepionki.

Grupy ryzyka w pierwszej kolejności

W etapie „zero”, który ma ruszyć jeszcze w grudniu, szczepieni będą pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy DPS i MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym sanepidów. Kolejny etap obejmuje pensjonariuszy DPS oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych tego rodzaju miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe oraz nauczyciele.

Drugi etap zakłada wyszczepienie osób poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi oraz w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, a także osób zapewniających funkcjonowanie działalności państwa i narażonych na zakażenie ze względu na kontakty społeczne. W trzecim etapie szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych z powodu pandemii oraz rozpoczną się powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.

Bartłomiej Kawalec