Obecna sytuacja epidemiologiczna spowodowała zwiększenie liczby hospitalizacji pacjentów cierpiących na zaburzenia depresyjne, lękowe czy jadłowstręt psychiczny. - Dominowały przyjęcia pilne po próbach samobójczych - najczęściej przez zamierzone zatrucie lekami, zaburzenia depresyjne, zaburzenia zachowania oraz trudności emocjonalne - informuje ordynator Całodobowego Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej obchodzi drugą rocznicę powstania. Minione 24 miesiące dowiodły, że jest on bardzo potrzebny i stanowi ważny punkt na medycznej mapie regionu. Oddział liczy 17 łóżek i znajduje się na pierwszym piętrze szpitalnego pawilonu nr 5, który wcześniej przeszedł gruntowną modernizację. W ciągu dwóch lat przyjęto łącznie 437 pacjentów, którymi zajmuje się wykwalifikowany personel lekarsko-pielęgniarsko-terapeutyczny.

Najczęściej hospitalizowani byli pacjenci w wieku od 14 do 16 lat, najmłodszy pacjent miał zaledwie sześć lat, najstarszy w szpitalnym oddziale obchodził 18. urodziny. Dominowali pacjenci z województwa śląskiego i małopolskiego. Tylko w tym roku w Psychiatrycznej Izbie Przyjęć wykonano 322 konsultacje, czyli średnio ok. 30 miesięcznie. Prócz tego kilkadziesiąt konsultacji psychiatrycznych dotyczyło pacjentów innych oddziałów szpitala, szczególnie Oddziału Pediatrycznego i Oddziału Chirurgii Dziecięcej.

- Wśród schorzeń, z którymi pacjentów hospitalizowano dominowały przyjęcia pilne po próbach samobójczych - najczęściej przez zamierzone zatrucie lekami, zaburzenia depresyjne, zaburzenia zachowania oraz trudności emocjonalne - informuje lekarz Sabina Micorek, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator Całodobowego Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Trwająca od wielu miesięcy sytuacja epidemiologiczna spowodowała zwiększenie liczby hospitalizacji pacjentów cierpiących na zaburzenia depresyjne, lękowe, jadłowstręt psychiczny oraz podejmujących próby samobójcze. Wynika to z faktu, że w wielu przypadkach izolacja społeczna nasila objawy zaburzeń psychicznych u młodzieży.

bb

Foto: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej