Czas pandemii jest okresem wielkiej próby dla wszystkich, ale dla seniorów jest to okres szczególnie trudny. Do tej pory wszelkie działania aktywizacyjne realizowane w ramach różnych projektów skierowanych do seniorów miały na celu wyciągnięcie ich z domu, zachęcenie do kontaktów społecznych, do rozwijania zainteresowań. Obecna przymusowa izolacja, ograniczenie kontaktów ze znajomymi, rodziną, trudności w dostępie do lekarza pierwszego kontaktu i innych form leczenia powodują, że seniorzy czują się szczególnie zagubieni.

Czy możemy coś zrobić, żeby im pomóc? Oczywiście!

Priorytetem jest bezpieczeństwo, stąd koniecznym staje się ograniczenie spotkań i zachęcanie seniorów do pozostania w domu, ale nie jest to powód, aby seniorzy spędzali samotnie większość dnia, ograniczając swoją aktywność do oglądania seriali w telewizji.

Telefon do seniora - łańcuch kontaktów

Warto dołożyć starań, aby senior nie czuł się więźniem w swoim domu. Bardzo potrzebne są kontakty z innymi osobami. Dzwońmy do siebie nawzajem. Koleżanka, z którą pracuje, powiedziała mi, że jej babcia codziennie dzwoni do swoich koleżanek. Tak się umówiły - Zosia do Marysi, Marysia do Krysi, Krysia do Gieni, ta do Janka, itd. Seniorzy mają możliwość porozmawiania ze sobą, a przy okazji mogą sprawdzić, czy nic im nie jest, czy czegoś nie potrzebują i w razie konieczności wzajemnie sobie pomóc. To mała rzecz, a jednak senior czuje się częścią grupy, nie czuje się taki samotny.

Bardzo istotne w tym trudnym czasie jest zainteresowanie rodziny. Warto zrobić zakupy mamie, podrzucić jej ciekawą książkę z biblioteki, kupić ulubione czasopismo lub przynieść sernik, który wcześniej upiekliśmy dla bliskich. To zainteresowanie ma teraz ogromne znaczenie, bo seniorzy czują się nieco zsunięci na margines życia. Usłyszałam od jednego z nich słowa, które złamały mi serce: „Nie chcę sprawiać kłopotu, wyjdę z domu, zarażę się i zajmę miejsce w szpitalu młodemu, przed którym całe życie…”. Nie możemy dopuścić, aby ktokolwiek poczuł się nieważny!

„A nam się chce!”

Od wielu lat organizacje pozarządowe i różne instytucje realizują programy dla seniorów w ramach rządowego programu ASOS (Aktywność Społeczna Osób Starszych). Programy te mają na celu pomoc seniorom, zwiększenie ich aktywności i udziału w życiu społecznym. Fundacja „Dobry Dom” z Bielska-Białej jest jedną z tych organizacji, która od lat wspiera seniorów, realizując różne projekty na ich rzecz. W tym roku realizujemy projekt pn. „A nam się chce!”

Nowe wyzwania - a jednak możemy pomagać

Pomimo, że mamy doświadczenie w pracy z seniorami, tegoroczny projekt jest całkiem inny, realizowany w trudnych warunkach pandemii. Zamiast integracji seniorów i zachęcania ich do wychodzenia z domu - musimy zachęcać ich, aby w domu pozostali. Część aktywności z udziałem seniorów realizowana jest zdalnie lub w domach naszych uczestników. Tak lubiane zajęcia artystyczne, w ramach których seniorzy uczyli się tworzenia pięknych stroików, malowania na szkle czy wyrobu biżuterii musiały być zrealizowane w innej formule.

Nasza instruktorka przygotowała dla każdego seniora pakiet artystyczny do indywidualnego przygotowania w domu. Każdy dostał instrukcje obsługi, przygotowany został film instruktażowy i... okazało się, że nawet w domowym zaciszu, samodzielnie można „zostać artystą”! Seniorzy bardzo polubili taką formę zajęć, choć oczywiście woleliby robić stroiki w Klubie Seniora, gawędząc sobie z koleżankami i popijając aromatyczną kawę. Ważne jest jednak, że potrafimy się dostosować do zmieniającej się rzeczywistości i nadal dbamy, aby seniorzy czuli się ważni i potrzebni.

Piękno jest w każdym z nas

Nasze zajęcia z kosmetyczką i fryzjerem, które pozwalały seniorom na zadbanie o urodę, dostrzeżenie, że piękno jest w każdym z nas, niezależnie ile mamy lat również zostały zmienione na indywidualne konsultacje ze specjalistami. Zajęcia sportowe, które zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem w projekcie i tym razem były ważnym elementem aktywności seniorów. W okresie, gdy można było realizować je grupowo, zadbaliśmy o zmniejszenie liczby uczestników w każdej grupie, tak aby wszyscy byli bezpieczni, część aktywności realizowano również na świeżym powietrzu.

Gdy wprowadzony został zakaz gromadzenia się, niespodziewanie przydatne okazały się zajęcia komputerowe (realizowane z seniorami dwa lata wcześniej). Część seniorek i seniorów mogła uczestniczyć w zajęciach on-line. Oczywiście, nie ma to jak spotkania twarzą w twarz, ale pandemia nie będzie trwała wiecznie, a powrót do normalnego funkcjonowania będzie tym łatwiejszy, gdy zadbamy teraz o stan zdrowia seniorów. Aktywność fizyczna bardzo w tym pomaga.

Dbajmy także o zdrowie psychiczne seniorów

Trudna sytuacja kładzie się cieniem na kondycji psychicznej seniorów. Do ich dyspozycji jest psycholog, z którym mogą porozmawiać telefonicznie lub w trakcie indywidualnych konsultacji. Pozwoli to rozładować napięcia i stres, z którym tak trudno poradzić sobie samemu.

Najważniejsza jest jednak wzajemna życzliwość, uśmiech na twarzy, który teraz może jest mniej widoczny pod maseczką, a także nadzieja, że wspólnie uda nam się przetrzymać ten trudny okres.

Renata Golonka
Fundacja Dobry Dom
 
Artykuł sponsorowany