Nowoczesny respirator trafił do Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej. Sprzętu na trzy miesiące użyczył szpitalowi Dariusz Moskała, bielski przedsiębiorca, większościowy udziałowiec spółki Wydawnictwo „Prasa Beskidzka”, wydawcy gazet „Kronika Beskidzka” i „Głos Ziemi Cieszyńskiej” oraz portali beskidzka24 i bielsko.biala.pl.

- Sprzęt jest całkowicie nowy. Kupiłem go wiosną od profesjonalnej firmy, kiedy tyle mówiło się o zagrożeniu koronawirusem i chciałem zabezpieczyć najbliższych. Takie respiratory są dostępne dopiero w czerwcu przyszłego roku. Uznałem, że skoro mnie nie jest teraz potrzebny, to bez sensu, żeby leżał w magazynie. Niech pomaga tym, którzy walczą o zdrowie i życie. Apeluję do innych przedsiębiorców, żeby - jeżeli mają taką możliwość - również zdecydowali się na taki gest - mówi Dariusz Moskała.

Dyrektor Lech Wędrychowicz tłumaczy, dlaczego respirator jest tak ważny. - Decyzją wojewody ruszyliśmy niedawno z oddziałem covidowym. Oddział ma 30 łóżek, ale ponieważ jest w szpitalu onkologicznym, brakuje nam wyposażenia. Mamy obietnicę, że wyposażenie zostanie sfinansowane w ramach środków unijnych, ale na dzień dzisiejszy to jest obietnica. W związku z tym poszukujemy pomocy przede wszystkim sprzętowej, bo dla nas to jest całkowicie nowe zadanie. Wszelkie maszyny pozwalające leczyć pacjentów z niewydolnością oddechową spowodowaną koronawirusem są nam bardzo potrzebne, do tej pory takich instalacji nie mieliśmy. Szpital jest wyposażony w tlen, ale nie potrafimy go skutecznie podać, szczególnie pacjentom, którzy jeszcze nie trafili na OIOM. Mówimy o grupie pacjentów, którzy są na pograniczu ciężkiej choroby Covid, ale jeszcze nie kwalifikują się do miejsc respiratorowych na OIOM. I właśnie ten respirator razem z dwoma urządzeniami, na które czekamy, pozwoli nam stworzyć takie miejsce, gdzie uratujemy pacjenta przed podłączeniem do respiratora właściwego, na OIOM. Chodzi więc o taki swoisty przedsionek - tłumaczy dyrektor Wędrychowicz. I dodaje: - Urządzenie, które dostajemy od Państwa, jest wyjątkowo wysokiej klasy. Będzie liderem tej części przedrespiratorowej, dlatego bardzo dziękujemy.

Redakcja

Na zdjęciu: prezes Wydawnictwa „Prasa Beskidzka” Mirosław Galczak (z lewej) przekazał respirator na ręce Lecha Wędrychowicza, dyrektora Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego.