Rząd planuje przeprowadzić badania przesiewowe na obecność koronawirusa m.in. u mieszkańców województwa śląskiego. Badanie wykonywane będą za pomocą testów antygenowych, które dają wynik w ciągu kilkunastu minut, ale nie są tak dokładne, jak badania wymazowe. Na Słowacji, która kilka tygodni temu przetestowała całą populację, w przeprowadzaniu testów pomagało wojsko.

Ministerstwo Zdrowia planuje przeprowadzić badania przesiewowe na obecność koronawirusa u mieszkańców województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Badania wykonywane będą za pomocą testów antygenowych, podobnie jak miało to miejsce na Słowacji. Tam w ciągu dwóch weekendów przebadano całą populację, która jest o ok. 1 mln osób liczniejsza niż w woj. śląskim.

U naszych południowych sąsiadów w badaniach ludności pomagało wojsko. Jak badania przesiewowe będą wyglądały w województwie śląskim, małopolskim i podkarpackim? Nie wiadomo. Model przeprowadzania testów i dokładne przepisy mają być znane w ciągu tygodnia. Żadnych informacji w tej sprawie nie posiada Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bielsku-Białej.

Otwarte pozostaje także pytanie czy badanie przesiewowe na obecność koronawirusa będzie dobrowolne czy obowiązkowe, a także jakie kary lub obostrzenia będą grozić osobom, które nie będą chciały poddać się testowi. Na Słowacji poddanie się badaniu było dobrowolne, ale mieszkańców, którzy nie wykonali testu traktowano jak osoby zakażone i kierowano na kwarantannę.

bak